۱۵ طرح بسته بندی شکلات که با دیدنشان شگفت زده میشوید – قسمت اول

آژانس های تبلیغاتی خیز بزرگی برای به دست آوردن دل تولیدکنندگان شکلات برداشته‌اند و می توان ردپای‌آنها را بر روی طرح بسته بندی شکلات‌‌ها مشاهده کرد.

زمانی بسته بندی شکلات‌‌ها ساده و بی آلایش بود اما این روزها به بوم نقاشی طراحانی تبدیل شده که می خواهند هنر خود را به رخ بکشند؛ جولانگاهی برای تبلور خلاقیت هایشان، عرصه ای برای تجربه کردن ایده هایی ناب و دور از انتظار. با توجه به این که بسته بندی یک محصول تأثیر بسزایی در برداشت ما از طعم و مزه آن دارد،

می خواهیم شما را با ١۵ نمونه از زیباترین طرح بسته بندی شکلات آشنا کنیم، شکلات هایی که بی تردید بسیار خوشمزه اند. با سپیدارکارتن همراه باشید.

١۵ طرح بسته بندی شکلات

١. رنگ هایی با طعم شکلات

یک طراح خوش آوازه ژاپنی به نام Nendo، با الهام گرفتن از دوران کودکی خود توانست این تیوب های رنگ قابل خوردن را برای Seibu Department Store طراحی کند. درون هر یک از این تیوب های شکلاتی شربتی با یک طعم منحصر به فرد جا خوش کرده و در نهایت تمامی این تیوب‌‌ها در بسته ای به شکل جعبه رنگ روغن قرار می گیرند. نگران کثیف شدن دست هایتان نباشید، Nendo فکر اینجایش را‌هم کرده و با لیبل های کاغذی کوچکی که روی این شکلات‌‌ها طراحی کرده، به دادتان رسیده تا در حین لذت بردن از طعم فوق العاده شکلات این قسمت را بگیرید!

شکلات

 

رنگ هایی با طعم شکلات

 

٢. شکلات Fat Pig

این تولید کننده شکلات های ارگانیک، خود دستی بر آتش داشته و در زمینه طراحی سررشته دارد. این کارخانه شکلات سازی متعلق به یک آژانس تبلیغاتی به نام برادران بروکلین است که مؤسسین آن تصمیم گرفتند شانس تازه ای به تجارت شکلات بدهند تا دست اندرکاران این صنعت به درک بهتری از نیاز مشتریان خود دست یابند. البته عشق و علاقه وافر‌آنها به شکلات نیز در این زمینه بی تأثیر نبوده است.

طرح روی بسته بندی Fat Pig دوستداران شکلات را وسوسه می کند تا به دستورالعمل نوشته شده بر روی آن جامه عمل بپوشند؛ دهنت رو باز کن و تو یه چشم به‌هم زدن یه لقمه چپش کن و کاغذش رو خوب لیس بزن. دیر بجنبی یه گامبوی دیگه میاد و شکلاتت رو می قاپه!

 

شکلات Fat Pig

٣. LYRA

زمانی که این شرکت شکلات سازی اسلواکیایی تصمیم گرفت محصولات جدیدی به بازار عرضه کند، دست به دامن مایکل اسلواک طراح شد تا یک بسته بندی ساده و در عین حال تحسین برانگیز و متفاوت برای شکلات های LYRA ارائه دهد.

به منظور تأکید بیشتر بر افسون و جادوی این برند در زادگاه خود، در بسته بندی این شکلات‌‌ها از کاغذی بسیار نفیس و مرغوب بهره گرفته شده و برای مشخص کردن طعم و مزه منحصر به فرد شکلات‌‌ها دست به دامن دو رنگ متفاوت شده اند؛ رنگ قهوه ای تیره برای شکلات تلخ و رنگ آبی روشن برای شکلات شیری. رنگ کرمی که در هر دو بسته بندی به کار رفته به رنگ پوسته دانه کاکائو اشاره دارد. حروف کوچک و طلایی رنگ بر زیبایی این طرح دلفریب می افزاید.

 

شکلات LYRA

 

۴. Fruene

گویا ساکنین شمالی ترین منطقه دنیا، Svalbard نروژ، روشی شیرین‌تر و دلچسب‌تر از شکلات برای تجلیل از بانوان شجاع سرزمین خود پیدا نکرده اند. شرکت طراحی گرافیک Tank Design Tromso برای طراحی بسته بندی منحصر به فرد و خاص شکلات های تخته ای، با Svalbard Museum و Longyearbyen (که از قضا صاحب بزرگ ترین شرکت شکلات سازی در سرزمین های شمالی ست) همکاری تنگاتنگی را آغاز کرد. این بسته بندی‌‌ها با تلفیق تصاویر بانوان در حال ماهیگیری، شکار و کار گذاشتن تله (از دیرباز تا کنون تمامی این‌‌ها در حیطه کاری مردان است) و حروف چینی درشت، روایت هایی شیرین از شجاعت و جسارت زنان شمالی نقل می کنند. هر چه باشد معنای تحت لفظی این برند -Fruene- بانوان است.
شکلات Fruene

۵.Chocolate with Attitude

جهان پهلوان، اغواگر و دلفریب، معصوم و بی گناه.. نه اشتباه نکنید، آنچه در تصاویر زیر می بینید، خصایل شخصیت های شاهنامه نیستند! این‌‌ها شکلات هایی هستند که توسط شرکتی بسیار خلاق و مبتکر به نام Bessermachen طراحی شده اند. شرکت شکلات سازی Chocolate with Attitude محصولات خود را در قالب شخصیت های اسطوره ای به معرض نمایش گذاشته است. هر یک از این بسته های شکلات، رنگی متفاوت و منحصر به فرد دارد، این تفاوت در رنگ و نوع نوشتار می تواند گامی مؤثر در تعریف هویت یک برند باشد.

Chocolate with Attitude

۶. Lapp & Fao

چه لذتی بالاتر از لم‌دادن و خواندن یک کتاب خوب سراغ دارید؟ خوردن یک کتاب با طعم شکلات!

طراحان آلمانی Studio Chapeaux با الهام گرفتن از ژورنال های مسافرتی به سبک قدیمی و به منظور گرامیداشت یاد و خاطر طرح های اسطوره ای چارلز داروین اقدام به طراحی بسته های شکلات Lapp & Fao کرده است. بر روی هر کدام از این کتاب‌‌ها یک شماره درج شده و مقصود آن است که شما با خوردن این شکلات‌‌ها خاطره ای دلچسب و شیرین از سفرهای Lapp & Fao در ذهن شما نقش بندد.

شکلات به شکل کتاب

 

شکلات کتابی

٧. Chocolate Research Facility

برخی آژانس های تبلیغاتی از زیر بار این ایده شانه خالی می کنند و حاضر نمی شوند برای شکلات های مختلف بیش از ١٠٠ مدل طرح ارائه کنند اما شرکت سنگاپوری Asylum با آغوش باز از این چالش استقبال کرد. پروژه ای که یکسال به طول انجامید و در نهایت به خلق مجموعه ای تحسین برانگیز برای Chocolate Research Facility منتهی شد، طرح هایی که با سیاست های جنجالی و غیرمتعارف این شرکت کاملا  هماهنگ است. از جمله عناصر به کار رفته در این طرح‌‌ها می توان به موارد زیر اشاره داشت؛

تصاویری خاص و برجسته

الگوهای روشن

استفاده بسیار محدود از متن

دو شکلات با طعم و مزه متفاوت بسته بندی یکسانی ندارند.

طرح‌های مختلف شکلات

 

 شما میتوانید ادامه این مقاله را در قسمت دوم ۱۵ طرح بسته بندی شکلات ، مشاهده کنید .

۱۳۹۶-۱-۲۶ ۱۵:۱۰:۰۳ +۰۴:۳۰

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه

بیست و سومین نمایشگاه
چاپ و بسته بندی
۵ لغایت ۸ دی
۱۳۹۵
سالن ۳۸B غرفه ۵۹
منتظرتان هستیم
محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران
زمان بازدید
۱۰ الی ۱۷