آینده صنعت بسته بندی و اهمیت آن – بخش نخست

در عصر حاضر صنعت بسته بندی به نقطه تلاقی تکنولوژی و تجارت الکترونیک رسیده است و می‌بایست تمام توان خود را به کار بندد تا مبادا این دو عنصر حیاتی در کار یکدیگر خللی ایجاد کنند و هم‌زمان در راستای حفظ و نگهداری این کره خاکی گامی مؤثر بردارد.با سپیدارکارتن همراه باشید :

ابتکار عمل را به دست گرفته و متفاوت بیندیشید.

بسیاری از ما ارزش و اهمیت بسته بندی را دست کم گرفته و غافل از آنیم که یک بسته بندی درخور ستایش می‌تواند ما را به قله‌های موفقیت برساند. در اغلب موارد بسته بندی به گونه‌ای حیرت‌آور قادر به برانگیختن احساسات خوب یا بد مخاطبین می‌باشد، فرقی نمی‌کند این بسته بندی متعلق به اسباب‌بازی کودکان یا مسواک است که می‌خواهید به سرعت آن را باز کرده و از شرش خلاص شوید یا تصویر نمادین برندی خوش آوازه همچون کوکاست که بر روی قوطی‌های آن نقش بسته یا جعبه منحصر به فرد گوشی آیفون است.

در مقالات قبلی در مورد طرح بسته بندی شکلات و اهمیت طراحی و زیبایی در این نوع بسته‌بندی صحبت کردیم .

سالیان متمادی از آن زمانی می‌گذرد که بسته بندی تنها یک ابزار برای مصون و سالم نگهداشتن محصولات از گزند آسیب‌های احتمالی مسیر رسیدن به دست مصرف‌کننده نهایی بود. در واقع بسته‌بندی یک محصول نخستین تصویری است که از یک برند در ذهن مصرف‌کننده نقش می بندد، بنابراین نقشی بسیار مهم و حیاتی در شکل‌گیری مفاهیمی همچون آگاهی و وفاداری مشتریان نسبت به یک برند و وجه تمایز آن برند ایفا می‌کند.

برای پیشبرد یک محصول می‌توان بر روی فاکتورهای متعددی سرمایه‌گذاری کرد، اما بدون تردید بسته بندی می‌تواند نقشی سرنوشت ساز در بقا یا زوال یک کالا داشته باشد. بسته بندی می‌تواند بیش از محصولی که در دل خود جای داده در معرفی یک برند مؤثر باشد و رویکرد آن برند را در خصوص موضوعاتی همچون محیط زیست و منابع مورد استفاده شرکت شفاف کند. برخی از بسته بندی‌‌ها به لطف پدیده‌ای موسوم به ویدئوهای Unboxing (باز کردن جعبه) نظیر ستاره‌ای در رسانه‌های اجتماعی درخشیده‌اند.

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد، آشناترین بسته بندی برای مردم “انگلیس” قوطی کوکاست، جعبه شکلات‌های Toblerone، مربای Marmite و چیپس Pringles، رده‌های بعدی را به خود اختصاص داده‌اند.در “ایران” نیز بسته بندی محصولاتی چون پفک نمکی مینو، کرم کاکائو فرمند، آدامس شیک و Pola، نوشابه‌های شیشه‌ای زمزم و شیر‌های شیشه‌ای پگاه و … از قدیمی‌ترین برندهایی هستند که در ذهن هر فردی ماندگار شده‌اند.

مایکل گرس می‌گوید؛ طراحی مبتکرانه نمی‌تواند به تنهایی ماندگار شدن یک بسته بندی را رقم زند، بلکه این طرح می‌بایست در ضمیر ناخودآگاه یک فرهنگ رخنه کند، در چنین شرایطی دیگر نمی‌توان این بسته بندی را از یاد و خاطر مردم پاک کرد.

بسته بندی ماندگار

بسته بندی تان را ماندگار کنید

بسته بندی تمامی بخش‌های اقتصادی را احاطه کرده‌اند- هر آنچه به ذهن بشر خطور کند، به بسته بندی نیاز دارد، از گل و گیاه گرفته تا رآکتورهای هسته ای! لذا پیش بینی می‌شود حجم معاملات در این بازار عظیم و پر رونق از رقم ٨٣٩ میلیارد دلار در سال ٢٠١۵ به ١ تریلیون دلار در سال ٢٠٢٠ خواهد رسید. ۵ ماده مهم و اساسی در صنعت بسته بندی عبارتند از؛

١. کاغذ و مقوا

٢. پلاستیک محکم و مقاوم

٣. شیشه

۴. پلاستیک انعطاف‌پذیر

۵. قوطی

تمامی این مواد در زمره منابع عظیم تولید پسماند و بازیافت قرار می‌گیرند و از این‌ رو یکی از چالش‌های کلیدی شرکت‌های بسته بندی محسوب می‌شوند. این شرکت‌ها عزم خود را جزم کرده‌اند تا با سبک وزن کردن محصولات خود میزان پسماند را به حداقل رسانند و یک اقتصاد چرخشی داشته باشند.

برای برخی از بسته بندی‌‌ها محقق کردن چنین آرمانی سهل و میسر است، همه می‌دانند که قوطی، مقوا و بطری قابل بازیافت می‌باشند. اما زمانی که پای بسته بندیهای پلاستیکی به میان است، اوضاع بغرنج و پیچیده می‌شود، چرا که در وهله نخست می‌بایست نوع پلاستیک به کار رفته در بسته‌بندی را مشخص کنید و در مرحله بعد ببینید طبق قوانین داخلی اجازه بازیافت و فرآوری این نوع پلاستیک را دارید یا خیر.

آمار و ارقام مؤسسه Ellen MacArthur نشان می‌دهد که تنها ١۴ درصد از بسته‌بندی‌های پلاستیکی بازیافت می‌شوند و سالیانه حداقل ٨ میلیون تن ضایعات پلاستیک روانه اقیانوس‌ها می‌شوند. روز به‌ روز آگاهی و هوشیاری مردم نسبت به معضل سرازیر شدن ضایعات پلاستیکی در اقیانوس‌ها بیشتر و بیشتر می‌شود و شعله مبارزه بر علیه تغییرات آب و هوایی فراگیرتر خواهد شد، در همین راستا توافق نامه‌ای با همین موضوع در پاریس به امضا رسیده است،

در نتیجه صنایع بیش از پیش تحت فشار قرار می‌گیرند تا با ارائه راهکارهایی خلاقانه و ساده‌تر کردن مواد اولیه به کار رفته در بسته‌بندی محصولاتشان، یک بسته بندی قابل بازیافت و تجزیه‌پذیر برای خود برگزینند.

با تمامی این تفاسیر، بسته‌بندی‌های پلاستیکی بیش از سایر انواع بسته‌بندی در مرکز توجه و زیر ذره بین قرار می‌گیرند، چرا که از یکسو تأثیری نامطلوب و جبران‌ناپذیر بر روی محیط زیست داشته و نقش بسزایی در آلودگی‌های محیطی ایفا می‌کنند و از سوی دیگر پلاستیک از نفت، یک سوخت فسیلی، به دست می‌آید و در تغییرات آب و هوایی مؤثر است.

۱۳۹۶-۳-۲۳ ۰۹:۱۷:۳۱ +۰۴:۳۰

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه

بیست و سومین نمایشگاه
چاپ و بسته بندی
۵ لغایت ۸ دی
۱۳۹۵
سالن ۳۸B غرفه ۵۹
منتظرتان هستیم
محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران
زمان بازدید
۱۰ الی ۱۷