تاثیر تکنولوژی در آینده صنعت بسته بندی – قسمت دوم

در مقاله قبل “آینده صنعت بسته‌بندی- بخش نخست” ، از ماندگار کردن بسته‌‌بندی محصولاتتان و تأثیر متفاوت اندیشیدن در این عرصه سخن گفتیم. در این مقاله به بررسی تأثیر تکنولوژی در صنعت بسته‌ بندی اشاره خواهیم کرد، با سپیدارکارتن همراه باشید :

ابداعات تکنولوژی

اما در همین اثنا، با پیشرفت تکنولوژی و حرکت به سمت دنیای دیجیتال مارکتینگ و همچنین ظهور پدیده اینترنت اشیاء، فشاری مضاعف بر دوش فعالان این صنعت وجود دارد که ناگزیر می‌بایست بر پیچیدگی بسته‌ بندی‌‌های خود بیفزایند تا بتوان محصولات را بهتر ردگیری، محافظت و رصد کرد.

ماریان رزنر کلیچوک، مدیر ارتباطات Fashion Institute of Technology، در مراسم اهدای جوایز DuPont برای یک بسته‌ بندی خلاقانه چنین اذعان داشت:

” من بر این باورم که اکنون در مرحله‌ای حساس و بحرانی به سر می‌بریم؛ نقطه تلاقی تجارت الکترونیک و ثبات و ماندگاری”

در این برهه از زمان که مردم در پی کاهش مصرف مواد اولیه می‌باشند، دو مقوله تجارت الکترونیک و ثبات محصول می‌بایست دست به دست‌هم دهند و در اندیشه ارائه راهکارهایی هوشمندانه و خلاقانه باشند تا در تجارت الکترونیک و بازاریابی دیجیتال ریشه بدوانند و ماندگار شوند.

در حال حاضر شمار شرکت‌هایی که می‌توانند از عهده هزینه‌های گزاف تکنولوژی پرینت سه بعدی برآیند بسیار محدود است و همین امر استفاده گسترده و فراگیر از این تکنولوژی را نامیسر می‌سازد، با این وجود بسیاری معتقدند که این تکنولوژی آینده صنعت بسته‌ بندی را در سال‌های پیش‌رو متحول می‌کند و به پدیده هزاره سوم بدل می‌شود.در همین راستا، شمار کالاهای سفارشی و متعاقب با آن بسته‌ بندی‌ های خاص و سفارشی بیشتر و بیشتر خواهد شد.

نوتلا و کوکاکولا پیشتازان این عرصه بوده و بسته بندی‌های خود را با نام مردم عجین کرده‌اند، اما تردیدی نیست که در آینده‌ای نزدیک این روند تولید سفارشی محصولات به سایر برندها نیز سرایت می‌کند و نقش بسته‌ بندی بیش از پیش پررنگ و حائز اهمیت خواهد شد.

مبحث بسته‌بندی در خرده‌فروشی و عمده‌فروشی متفاوت از‌هم نخواهد بود و می‌بایست پاسخگوی چالش‌هایی مشابه و یکسان باشد. با توجه به گرایش‌های عظیمی که جوامع امروز را در بر‌گرفته است، گرایش‌هایی همچون بالا رفتن سن جمعیت جهان، تغییر متراژ خانه‌ها و توسعه شهر و شهرنشینی، بسته‌ بندی یک محصول باید حرف‌های بسیاری برای گفتن داشته باشد، چرا که مصرف‌کنندگان به لطف رسانه‌های اجتماعی نسبت به محصولاتی که می‌خواهند بخرند، کنجکاوتر و دقیق‌تر شده‌اند.

بسته‌بندی‌های آتی اطلاعات بیشتری در اختیار مصرف‌کنندگان قرار خواهند داد. این اطلاعات به مصرف‌کنندگان کمک می‌کنند تا منشأ و ترکیبات به کار رفته در محصولات را کشف کرده و با برندها تعامل داشته باشند. از سوی دیگر اطلاعات جای گرفته در سنسورها و تکنولوژی اینترنت اشیاء اطلاعات ارزشمندی را در مورد مصرف‌کنندگان برای خرده فروشان و عمده فروشان فاش می‌سازند.

 

 

۱۳۹۶-۴-۴ ۱۰:۲۸:۳۸ +۰۴:۳۰

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه

بیست و سومین نمایشگاه
چاپ و بسته بندی
۵ لغایت ۸ دی
۱۳۹۵
سالن ۳۸B غرفه ۵۹
منتظرتان هستیم
محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران
زمان بازدید
۱۰ الی ۱۷