پیشرفت یک برند با استفاده از بسته‌ بندی، بخش دوم

این روزها بسته‌ بندی‌هایی با طراحی جسورانه و در عین حال ساده و بی‌آلایش در میان برندهایی با بازارهای انبوه رواج یافته و باب شده است. در قسمت اول این مقاله “به اوج رساندن یک برند با استفاده از بسته‌ بندی” به نمونه‌هایی اشاره کردیم و توضیحاتی ارائه دادیم، اکنون با قسمت دوم این موضوع با ما، سپیدار کارتن همراه باشید:

اهمیت‌دادن به مصرف‌کنندگان

برندهایی همچون Innocent Smoothies و Ella’s Kitchen سبک نوینی را پیش گرفتند که در واقع تلفیقی از گرایش هنری سال‌های نخست ٢٠٠٠ و ساده‌گرایی بود. آن‌ها برای طرح بسته‌بندی محصولات خود از دست خط‌ های خرچنگ قورباغه یک کتاب مصور کودکان الهام گرفتند و طرح‌های کارتونی جالب توجه و شادی برای خود دست و پا کردند و با چنین رویکردی شوخ طبعی و بشر دوستی را برای مصرف کنندگان به ارمغان آوردند.

این حرکت جالب توجه دوران تازه‌ای را برای برندهای دوست داشتنی و کوچکی رقم زد که بیشتر به مصرف‌کنندگان بها می‌دهند. می‌توان بنیان‌گذار این نوع برندسازی را Ben & Jerry’s Icecream دانست که در گوشه و کنار بسته‌بندی‌هایش از جک و مثل و تصویر و کارتن استفاده می‌کند. یک دنیای عجیب و غریب، جالب و منحصر به فرد که از صاحب این برند یعنی شرکت Unilever کاملاً بعید و به دور از انتظار است.

برندهایی که در این مسیر گام نهاده‌اند در پی تعریف تازه‌ای برای اعتبار و آوازه‌اند. آن‌ها می‌خواهند با استفاده از طرح بسته‌بندی‌هایشان داستان‌هایی را نقل کنند از ایدئولوژی و اهداف برندشان تا از این طریق ارتباطی صمیمی و نزدیک را با خریداران بنیان نهند. این برندها غالباً نگرش متفاوت و نوینی به مصرف‌کنندگان داشته و بودجه تبلیغاتی هنگفتی در اختیار ندارند. آن‌ها برای ارتباط برقرار کردن با مشتریان و تحت تأثیر قرار دادنشان به طراحی بسته‌بندی محصولات خود بسنده می‌کنند.

مدیرعامل آژانس تبلیغات و طراحی Partners، “جیم پریور” می‌گوید؛ در این سبک از طراحی برندها می‌کوشند تا داستان و روایت خود را بر روی فضایی که در اختیار دارند، نقل کنند، برخی از این روایات محرمانه و خودمونی‌تر هستند و می‌خواهند پیام مشخصی را به مصرف‌کننده مخابره کنند. پریور برای فهم و درک بهتر تفاوت میان این دو رویکرد، طرح‌های ماهرانه و پر از ریزه‌کاری محصولات آرایشی و بهداشتی برندهایی همچون Kiehl و Dr Bronner’s Soap را با طرح‌های شیک و ساده اغلب ادکلن‌ها مقایسه می‌کند.

بسته بندی InnocentInnocent Smoothies

 

 

بسته بندی Ella's KitchenElla’s Kitchen

 

 

بسته بندی Ben & Jerry's IcecreamBen & Jerry’s Icecream

ساده‌گرایی

شرکت Argos برای بسته‌بندی محصولات سری Simple Value خود با Partners همکاری کرد.

این محصولات شامل ١۴٠ قلم کالای ارزان قیمت می‌شوند که قصد دارند مفهوم کالاهای اساسی و پایه را به کالاهای ساده و بی‌تکلف تبدیل کنند. بر روی این کالاها دستورالعمل‌هایی مبتکرانه و خنده‌دار با حروفی سفید رنگ بر پیش زمینه‌ای قرمز نقش بسته است؛ دو انگشتتان را بر روی‌هم قفل کنید (نمادی برای شانس آوردن)، یک گام به جلو برداشته و نگاهتان به زیر باشد. مدیر ارشد برندسازی Argos، راب کوارتمین می‌گوید؛ می‌خواستیم میان محصولات Simple Value و اقلام اصلی شرکت تمایز قائل شویم لذا به یک طراحی برجسته و گیرا نیاز داشتیم. نمونه‌های بسیاری وجود دارد که نشان می‌دهد برندهای دارای کالاهای ارزان قیمت رشد و پیشرفت چشمگیری داشته‌اند. همه می‌توانند مایحتاج خود را از میان محصولات Simple Value خریداری کنند. وی در مورد بسته‌بندی طنزآلود این محصولات و دستورالعمل‌های بامزه‌شان چنین اذعان می‌کند: ما به دنبال یک لحن شوخ و با نشاط بودیم و می‌خواستیم به محصولاتمان هویت و شخصیت تزریق کنیم، ما یک برند انگلیسی با لحنی طنز آلود و سرزنده هستیم که خیلی خودمان را جدی نمی‌گیریم.

دنیای دیجیتال ارتباط میان مردم و برندها را دستخوش تغییر و تحول کرده است. کریس کولر، مدیرعامل آژانس طراحی و تبلیغات Blue Marline در اروپا و آسیا می‌گوید؛ بسته‌بندی نخستین تصویری نیست که از یک محصول در ذهن مصرف‌کننده نقش می‌بندد، آن‌ها اولین بار در فیس‌بوک یا در حین گشت و گذار در اینترنت برای گرفتن ایده ‘شام چی بپزم’ و سایر جستجوهایشان در گوگل با محصولات شما مواجه می‌شوند. برندها سالیان سال است که از زمانی که مشتریان در ویترین فروشگاه‌ها با محصولاتشان برخورد می‌کردند، فاصله گرفته‌اند بنابراین دیگر بحث قانع کردن مصرف‌کنندگان به انتخاب و خرید کالا از قفسه فروشگاه‌ها به میان نیست، همه چیز حول محور رقم زدن یک تجربه ساده و لذت‌بخش و به یادماندنی برای مصرف‌کنندگان می‌چرخد.

برندهای هنری و ساده‌گرا می‌کوشند تا با کمک طرح‌هایی که زمین تا آسمان با لحن جدی برندهای بزرگ تفاوت دارند، برای خود نام و آوازه‌ای به‌هم زنند و اعتبار کسب کنند. اما “اد سیلک”، مدیر استراتژی‌های آژانس Bulletproof معتقد است ضرورت‌گرایی روش جدیدی برای کسب اعتبار و شهرت است؛ برای به رخ کشیدن هنر و کیفیتتان راه‌های بسیاری وجود دارد. ساده‌گرایی یعنی عریان شدن، یعنی اجازه دهید محصولاتتان داد سخن سر داده و کیفیت خود را فریاد زنند. یک روش بی‌نظیر برای معتبرتر شدن که اغلب نادیده گرفته می‌شود.

کسب اعتبار و نفوذ برای برندهای دارای بازارهای انبوه اهمیتی بسیار مهم و حیاتی دارد. فرقی نمی‌کند برای نیل به این هدف از هنر، حس شوخ طبعی، شکلک‌های گرافیکی بچگانه یا ساده‌گرایی مطلق بهره بگیرید، طرح یک بسته‌بندی با کیفیت می‌بایست ارزش‌های اولیه و اصول یک برند را درک کرده و بازتاب کند.

۱۳۹۷-۲-۱۹ ۰۹:۵۹:۱۴ +۰۴:۳۰

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه

بیست و سومین نمایشگاه
چاپ و بسته بندی
۵ لغایت ۸ دی
۱۳۹۵
سالن ۳۸B غرفه ۵۹
منتظرتان هستیم
محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران
زمان بازدید
۱۰ الی ۱۷