بسته بندی، تجربه‌ای ماندگار از یک محصول و برند

برای فعالین عرصه تجارت الکترونیک، بسته بندی کالا تنها نقطه تماس و برقراری ارتباط مستقیم با مشتریان به شمار می‌‌رود، متأسفانه سوداگران آن گونه که باید و شاید از این فرصت استثنایی و بی‌نظیر برای پیشبرد اهداف بازاریابی خود بهره نمی‌گیرند.

آخرین باری که به بسته بندی محصولاتتان و تجربه ای که قرار است به هنگام باز کردن آن در ذهن مشتریان حک شود، اندیشیدید، کی بود؟ هرگز، این پاسخی است که اکثر قریب به اتفاق خرده فروشان آنلاین به این پرسش می‌دهند.

مهم ترین و ضروری ترین کاربرد بسته بندی در تجارت الکترونیک حفاظت از کالایی است که مشتری سفارش داده است. با رشد و گسترش تجارت الکترونیک و تغییر و تحول عادات و رفتار مشتریان، برداشت مصرف کنندگان از یک برند تنها به خود کالا منتهی نمی‌شد و ابعاد گسترده تری را در بر می‌گیرد.

در اینجا قصد داریم به شما نشان دهیم که تجربه گشودن بسته بندی کالا تا چه حد می‌تواند برای یک برند حیاتی و سرنوشت ساز باشد، شما باید تمامی منابع و ابزارهای خود را به خدمت بگیرید تا تجربه ای خاطره انگیز و دلنشین در ذهن مشتریان خود رقم زنید تا‌آنها به وجد آمده و تجربه خوبشان را با دوستان و اعضای خانواده خود در میان گذارند. با سپیدارکارتن همراه باشید.

منظور از تجربه ماندگار بسته بندی یک برند چیست؟

به زبان ساده می‌توان تجربه بسته بندی را انتخاب هوشمندانه و زیرکانه موادی دانست که در بسته بندی یک کالا به کار می‌رود، به نحوی که بسته بندی نمایانگر و معرف محصولی باشد که در دل خود جا داده است. هدف، خلق تجربه ای به یادماندنی و زیبا در ذهن مشتری و ارزش قائل شدن برای کسی است که محصول شما را انتخاب کرده است.

فعالان عرصه تجارت الکترونیک در مقایسه با صاحبان فروشگاه های حقیقی، نقاط تماس کمتری برای تحت تأثیر قرار‌دادن و شگفت زده کردن مشتریان در اختیار دارند، بنابراین می بایست از تمامی راه های ارتباطی خود به نحو احسنت بهره گیرند تا خاطره خوبی از برندشان در ذهن مشتریان خلق کرده و حساب خود را از سایر رقبا سوا کنند، در راستای نیل به این هدف باید تجربه ای فراموش نشدنی برای مشتریان رقم زنند. از جمله شرکت هایی که تجربه باز کردن بسته بندی را کاملاً جدی گرفته، می‌توان به TrunkClub اشاره کرد.‌آنها به جای استفاده از یک جعبه مقوایی معمولی و استاندارد که با نوار چسب شفاف مهر و موم شده، تصمیم گرفتند یک جعبه اختصاصی و منحصر به فرد برای محصولات خود طراحی کنند، جعبه ای مجهز به دستگیره که بسیار شبیه به چمدان (trunk) است و یک استعاره بی نظیر و مناسب برای این برند.

زمانی که یکی از چمدان های TrunkClub به درب منزلتان می‌رسد، می‌دانید که قرار است حسابی ذوق زده شده و تجربه ای به یادماندنی را  پشت سر گذارید، لذا برای باز کردن بسته بندی خاص و چشم نواز TrunkClub لحظه شماری می‌کنید. کالایی که خریده اید در نهایت سلیقه و زیبایی درون چمدان چیده شده تا وقتی آن را باز می کنید، خاطره خوبی از این برند در ذهنتان نقش بندد. برای داشتن یک تجربه خاص از برند TrunkClub در تمامی سفارشات دست نوشته ای از طراحان برند وجود دارد که نحوه انتخاب محصولات را برای مشتری شرح می‌دهد. یک حرکت هوشمندانه برای آن که به شما حس خاص و مهم بودن دست دهد. کاملاً مشخص است که این برند زمان زیادی را صرف اندیشیدن به تجربه گشودن بسته بندی محصولاتش کرده تا مشتریان را به وجد آورده و لبخند رضایت را به‌آنها هدیه دهد، اما چرا TrunkClub این همه خود را به دردسر انداخته و این مسیر طولانی و پر فراز و نشیب را پیموده تا چنین تجربه بی نظیری را در ذهن مشتریان ثبت کند.

چرا تجربه بسته بندی برند تا این اندازه حائز اهمیت است؟

مهم ترین عاملی که یک برند را ماندگار ریشه هایش را استوار می‌کند، خرید کردن دوباره و دوباره مشتریان از آن برند است. بارها و بارها در این وبلاگ و جاهای دیگر اشاره کرده ایم که ترغیب کردن مشتریان قدیمی به تکرار خرید برایتان بسیار ارزان‌تر از یافتن مشتریان جدید تمام خواهد شد.

اخیراً Dotcom Distribution مطالعاتی انجام داده و دریافته است که ۵٢ درصد از مصرف کنندگانی که به صورت آنلاین خرید کرده و با یک بسته بندی زیبا و تحسین برانگیز مواجه شده اند، بار دیگر از این برند خرید خواهند کرد.‌آنها پی بردند که از هر ١٠ مشتری، ۴ نفرشان تصویر بسته بندی منحصر به فرد و محبوبشان را در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند.

ماریا هاگرتی مدیر عامل Dotcom Distribution می‌گوید؛ ارزش بسته بندی با کیفیت و مرغوب فراتر از خلق تجربه ای ماندگار در ذهن مشتریان است و می تواند تأثیرات مطلوبی در فعالیت های بازاریابی شما داشته باشد. زمانی که فرد یک بسته بندی متفاوت و چشم نواز را باز می‌کنند دیگر آنلاین بودن سفارش برایش مطرح نیست و می‌خواهد تجربه دلنشین خود را در شبکه های اجتماعی با دیگران در میان بگذارد. توصیه های آنلاین و به اشتراک گذاشتن این تجربه در شبکه های اجتماعی به وفاداری مشتریان دامن می‌زند و باعث می‌شود افراد بیشتری با برند شما آشنا شوند. اساساً مردم دوست دارند در مورد تجربیات خود با دیگران صحبت کنند.

اجازه دهید بار دیگر TrunkClub را برایتان مثال بزنیم، اگر عبارت بسته بندی های TrunkClub را در گوگل جستجو کنید، هزاران مطلب، تصویر و ویدئو در پیش چشمتان ظاهر می‌شود. هر یک از این محتواها به دست یکی از مشتریان خلق و به اشتراک گذاشته شده و کمک می‌کند تا نام و آوازه TrunkClub در همه جا بپیچد و روز به روز افراد بیشتری با این برند آشنا شوند.

بسته بندی trunkclub

۱۳۹۷-۲-۱۹ ۱۰:۰۰:۱۰ +۰۴:۳۰

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه

بیست و سومین نمایشگاه
چاپ و بسته بندی
۵ لغایت ۸ دی
۱۳۹۵
سالن ۳۸B غرفه ۵۹
منتظرتان هستیم
محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران
زمان بازدید
۱۰ الی ۱۷