//کارتن سه لایه

کارتن سه لایه

خرید کارتن سه لایه

کارتن‌های سه لایه بدون شک محصول اصلی صنایع بسته بندی هستند. تصور اینکه جعبه‌های مقوایی مورد استفاده‌ی شما زمانی یک درخت نه چندان بلند بوده‌اند و اکنون به شکل یک کارتن سه لایه درآمده‌اند بسیار سخت است، اما اکنون زمان آن رسیده است که با این فرآیند پیچیده آشنا شوید.

مراحل ساخت کارتن سه لایه

آشنایی مقدماتی

کارتن سه لایه از یک کاغذ موج‌دار در میانه و دو کاغذ صاف در کناره تشکیل شده است (مثل یک ساندویچ!) . کاغذ موج‌دار عموماً از کاغذهای بازیافتی تولید می‌‌شود. امروزه گاهاً برای تولید کاغذهای صاف کناری نیز از کاغذهای بازیافتی استفاده می‌‌شود هرچند که برای داشتن کیفیت بالاتر بهتر است از کاغذهای تازه تولید استفاده شود.

کارتن سه لایه | خرید کارتن سه لایه | انواع کارتن سه لایه

درختان:

همانطور که گفته شد برای ساخت جعبه مقوایی سه لایه، از دولایه‌ی صاف برای پوشانده شدن کاغذ موج‌دار میانی استفاده می‌‌شود که یکی از‌آنها به رنگ قهوه‌ای می‌‌باشد و در سطح بیرونی جعبه قرار می‌‌گیرد که به آن لایه “خارجی” می‌‌گویند و دیگری در درون جعبه قرار می‌‌گیرد که به آن لایه “داخلی” گفته می‌‌شود. لایه خارجی مقاومت بیشتری دارد و سطح آن صاف و صیقلی‌تر می‌‌باشد، علاوه براین در برابر نفوذ آب مقاوم‌تر است. برای تولید لایه‌ی خارجی از درختانی با چوب نرم که دارای فیبرهای بلندی هستند استفاده می‌‌شود مثل:کاج و صنوبر و برای تولید کاغذ لایه‌ی داخلی از چوب‌های سخت مثل: چنار و بلوط استفاده می‌‌شود. این امر سبب پایین آمدن کیفیت لایه‌ی داخلی نسبت به لایه‌ی خارجی می‌‌شود.

تولید خمیر کاغذ کارتن سه لایه

درختان پس از قطع شدن بوسیله‌ی یک ماشین مخصوص خرد می‌‌شوند و به ورقه‌هایی به نازکی چیپس در می‌‌آیند. در ادامه این ورقه‌‌ها وارد یکی از دو فرآیند زیر می‌‌شوند:

  1. تولید خمیر چوب بصورت مکانیکی
  2. تولید خمیر چوب بصورت شیمیایی

در روش مکانیکی از یک رنده‌ی ویژه جهت حذف بافت‌های مقاوم چوب از جمله “لیگنین” استفاده می‌‌شود اما این روش راندمان صد در صدی ندارد به همین دلیل کاغذ تولیدی بی‌‌کیفیت است اما چون هزینه‌ی کمی دارد بصورت گسترده استفاده می‌‌شود.

در روش شیمیایی از محلول “سولفات” و یا “سولفیت” استفاده می‌‌شود. که استفاده از سولفات رایج‌تر است، بدین صورت که ابتدا از یک محلول قلیایی جهت هضم چوب استفاده می‌‌کنند و سپس به آن “سدیم سولفات ” می‌‌افزایند که منجر به حذف لیگنین می‌‌گردد و مقوایی با کیفیت بالا و رنگ قهوه‌ای تولید می‌‌کند که می‌‌تواند طی مراحلی سفیدرنگ شود.

کارتن سه لایه

 

تولید کاغذ موج‌دار میانی برای کارتن سه لایه

این بخش، به کارتن سه لایه استحکام و حفاظت بیشتری را در برابر ضربه و فشردگی می‌‌بخشد. برای تولید این لایه، کاغذ وارد یک دستگاه مخصوص رول کننده می‌‌شود. روشی که اخیراً از آن برای تولید این نوع از کاغذها استفاده می‌‌شود، روش “R” نام دارد که سبب کاهش ضخامت و افزایش فضا در کارتن سه لایه می‌‌گردد و سبب بهبود ۳۰% در چاپ و کاهش میزان گاز CO2 در فرآیند تولید می‌‌گردد.

ساخت کارتن سه لایه

حال تنها مرحله‌ی باقی مانده چسباندن لایه‌‌ها به یکدیگر و برش خوردن مقوا می‌‌باشد. بدین منظور ابتدا کاغذ موج‌دار وارد محفظه‌ی بخار آب می‌‌شود تا منعطف گردد، سپس از طریق رول‌هایی به چسب آغشته می‌‌شود و دو لایه‌ی صاف به آن می‌‌چسبند. حال مقوای سه لایه ایجاد شده از طریق دستگاه برش دهنده به اندازه‌های استانداردی طبق شرایط FEFCO برش می‌‌خورد. این قطعات برش خرده وارد دستگاه دیگری می‌‌شوند که دارای تیغه‌های لیزری است و شکل‌های خاصی مثل برش‌های ایجاد دستیگره را ایجاد می‌‌کند.

انواع کارتن سه لایه

این جعبه‌‌ها از مقوایی با یک لایه‌ی موج‌دار در میانه و دو لایه‌ی صاف در کناره‌‌ها ساخته شده‌اند و بصورت ورقه‌ای یا بسته بندی شده تولید می‌‌شوند. چدین ارتفاع موج برای لایه‌ی میانی وجود دارد:

  • موج ‘b’ ۲٫۵۰ (۳٫۰۰ mm)
  • موج “c” ۳٫۰۰ (۳٫۶۰ mm)
  • موج ‘e’ با ارتفاع حدود ۵۰ mm (موج میکرو)
  • موج “f” با ارتفاع حدود ۰۰ mm

درنهایت این مقواهای سه لایه وارد دستگاه خم کننده می‌‌شوند تا از محل مناسب تا شوندو سپس لبه‌های کارتن سه لایه با چسب مخصوص به یکدیگر متصل می‌‌شوند و آماده‌ی ارسال به مشتریان می‌‌شوند.

۱۳۹۷-۵-۷ ۱۰:۳۵:۰۳ +۰۴:۳۰۷ مرداد ۱۳۹۷|

ثبت ديدگاه

بیست و سومین نمایشگاه
چاپ و بسته بندی
۵ لغایت ۸ دی
۱۳۹۵
سالن ۳۸B غرفه ۵۹
منتظرتان هستیم
محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران
زمان بازدید
۱۰ الی ۱۷
سینی آبمیوه و بستنی از محصولات پرفروش شرکت سپیدار کارتن می باشد که به تازگی به محصولات شرکت اضافه گردیده است
سینی آبمیوه و بستنی از محصولات پرفروش شرکت سپیدار کارتن می باشد که به تازگی اضافه شده است