کارتن دایکاتی

کارتن دایکاتی چیست؟

4.7/5 - (4 امتیاز)


کارتن دایکاتی یکی از انواع کارتن های بسته بندی برای محصولات مختلف است که سبب جذابیت بیشتر کالا می شود. در تولید جعبه دایکاتی دستگاه های مختلفی استفاده می شود که عملیات متفاوتی را در جهت تولید کارتن بسته بندی دایکاتی در ابعاد مختلف انجام می دهد. امروزه خرید کارتن دایکاتی و همچنین فروش کارتن دایکاتی از طریق اینترنت به سهولت صورت می گیرد زیرا در زمان صرفه جویی شده و نیازی به حضور فیزیکی در محل تولید کارتن بسته بندی دایکاتی نیست. در ادامه به بررسی کامل جعبه دایکاتی و ثبت سفارش و استعلام قیمت جعبه دایکاتی می پردازیم.

کارتن دایکاتی چیست؟

کارتن دایکاتی در نتیجه انجام فرایند برش ورقه های کارتن و مقوا در شکل های مختلف بوسیله دستگاه های کارتن سازی تولید می شود. کارتن دایکاتی شکل مشخص و عادی ندارد و برای ساخت و تولید آن از دستگاه دایکات استفاده می شود. با استفاده از دستگاه های دایکات می توان بدون به کار بردن قیچی، شابلون یا تیغ موکت بُری چندین مرتبه یک شکل را در ابعاد مشخص و دقیق ایجاد کرد.

دو مزیت استفاده از ماشین دایکات در تولید جعبه دایکاتی شامل صرفه جویی در زمان و ایجاد برش های حرفه ای و یکسان روی شکل است. فرایند دایکات در صنعت بسته بندی مانند تولید کارتن بسته بندی دایکاتی  اهمیت زیادی دارد. طراحی خلاقانه در تولید کارتن دایکاتی سبب بهتر نشان دادن محصول داخل بسته بندی می شود که در نهایت منجر به جذب مشتری و فروش بیشتر می گردد.

کارتن دایکاتی

به منظور تولید کارتن دایکات باید در مرحله اول یک قالب متناسب با شکلی که می خواهیم از آن کارتن داشته باشیم بسازیم. قالب مورد نظر بوسیله تخته و تیغه های فلزی طراحی می گردد و سپس روی آن ورق های مقوایی و کارتنی در کنار یکدیگر قرار داده می شوند تا  کارتن ها به شکل قالب های مشخص در بیایند این مرحله شکل دهی بوسیله دستگاه دایکات و به صورت خودکار انجام می شود.

مطلب پیشنهادی:   کارتن 5 لایه (کارتن پنج لایه)

انواع دستگاه دایکات برای تولید کارتن دایکاتی

امروزه برای تولید کارتن دایکاتی از دستگاه های مختلفی استفاده می شود که در ادامه به شرح سه مدل از این دستگاه ها و ماشین آلات می پردزایم.

1.دایکات پینگ پونگی (Rail Cutting Machine)

از لحاظ ظاهری این دستگاه شبیه میز پینگ پونگ بوده و نام دیگر این دستگاه ریلی است. برای کار روی آن به دو نیروی انسانی نیاز است مانند بازی پینگ پونگ که برای بازی باید دو بازیکن وجود داشته باشند.

2.دایکات فکی (Platen Die Cut Machine)

این دستگاه ساده و کاربردی در صنعت کارتن سازی به منظور برش و تیغ زدن ورقه های کارتن استفاده می شود. در هنگام انجام کار این دستگاه همانند آرواره های فکی برش هایی را روی ورقه های مقوایی ایجاد می کند. کاربرد ماشین دایکات فکی در ایجاد برش لیبل، استیکر، جعبه و پاکت است زیرا این محصولات دارای ضخامت و مقاومت اندکی هستند و براحتی برش تیغ زده می شوند. هنگام کار با این دستگاه و زمانی که باید برش یا فرمی روی ورقه های مقوا و کارتن ایجاد شود بر روی دایکات فکی یک قالب بسته شده و به ورقه های کارتن، فشاری معدل 250 تن وارد می شود.

3.دایکات روتاری یا دوار (Rotary Die Cutting)

از کاربردهای مهم این دستگاه ایجاد برش در مواد بسیار سخت مثل فلزات است زیرا در ساختار آن یک سیلندر بسیار سنگین به کار رفته است که قدرت آن برای انجام چنین برش هایی بالا برده است. همچنین این دستگاه کارتن سازی قابلیت ایجاد برش را بر روی صفحات و شیت های مسطح دارد و می تواند بر روی سطوح استونه ای نیز بش ها و اشکالی را ایجاد کند. کاربرد مهم دیگر دستگاه روتاری برای مواقعی است که نباید سطح کارتن توسط تیغه برش داده شود. در بین انواع ماشین آلات مورد استفاده در کارتن سازی، این دستگاه دوار کمترین پسماند و ضایعات را تولید می کند که از نظر اقتصادی به صرفه است.

مطلب پیشنهادی:   علت استفاده از هارد باکس در بسته بندی ?

دستگاه دایکات فکی و پینگ پونگی چه تفاوتی با هم دارند؟

در ساخت انواع کارتن و جعبه دایکاتی از دستگاه پینگ پونگی و دستگاه دایکات فکی استفاده می شود. دو مزیت به کار گیری این دو ماشین در تولید کارتن بسته بندی دایکاتی شامل افزایش سرعت و دیگری نیاز به زمان کم در ساخت کارتن است.

در ادامه تفاوت بین این دو دستگاه را بیان می کنیم.

1.کار با ماشین دایکات فکی نیاز به یک نیروی کارگر دارد ولی دستگاه پینگ پونگی برای کار به دو نیروی کارگر نیاز دارد.

2.از لحاظ مقدرا فضایی که این دو دستگاه به خود اختصاص می دهند می توان گفت دستگاه دایکات فکی نسبت به ماشین دایکات پینگ پونگی فضا و حجم بیشتری را اشغال می کند.

3.کار کردن با دستگاه دایکات پینگ پونگی در مقایسه با دایکات فکی دارای خطر کمتری است. چون فرد کارگر در دستگاه پینگ پونگ از محل فشار دستگاه برای قالب زدن ورق های کارتن دورتر قرار دارد.

4.از لحاظ نوع پیچ شدن قالب به دستگاه، در دایکات پینگ پونگی قالب فقط بر روی نقاله های روی آن سوار می شود ولی در دایکات فکی قالب به دستگاه پیچ می شود.

 مقایسه قیمت کارتن دایکاتی با انواع دیگر کارتن ها

شکل های مختلفی از کارتن و جعبه بسته بندی مانند کارتن دایکاتی و کارتن لمینتی تولید می شود که با توجه به کارهایی که روی آن ها صورت می گیرد و نوع دستگاه مورد استفاده برای تولید آن ها قیمت های متفاوتی دارند. در ساخت کارتن لمینتی از دستگاه فلکسو برای ایجاد طرح و چاپ روی آن استفاده می شود. برای تهیه کارتن ها و جعبه هایی که توسط این دستگاه روی آن ها کار انجام می شود باید محصول و بسته بندی آن را مدنظر داشت و سپس اقدام به چاپ روی کارتن نمود. دستگاه فلکسو مخصوص چاپ روی انواع کارتن است که باید طرح مورد نظر روی کلیشه ژلاتینی قرار گیرد و بوسیله دستگاه فلکسو روی کارتن چاپ انجام شود. روش های مختلفی در کارخانه کارتن سازی سپیدار کارتن وجود دارد که می توان ورق های کارتن را تبدیل به کارتن و جعبه دلخواه مشتری کرد.

مطلب پیشنهادی:   نکات مهم در اثاث کشی

کارتن دایکاتی

برای تولید جعبه دایکاتی از قالب های مخصوص به کار می رود که سبب ایجاد برش های بسیار منظم و دقیق روی آن می شود. به همین دلیل می توان گفت قیمت کارتن بسته بندی دایکاتی نسبت به قیمت انواع دیگر کارتن گران تر است. برخی از کاربردهای جعبه دایکاتی شامل تهیه کارتن خرما، جعبه کفش و کارتن بسته بندی صادراتی است.

معرفی انواع کارتن دایکاتی رایج در صنعت کارتن سازی

جعبه دایکاتی موارد مصرف زیادی دارد زیرا می توان ان را به اشکال متنوعی تولید کرد و در محصولات جذابیت خاصی ایجاد نمود که منجر به جلب توجه مشتری و افزایش فروش محصول می شود.

 1. کارتن دایکات تلسکوپی : کارتن موزی نمونه ای از این نوع کارتن است
 2. کارتن دایکات بدون درب : کارتن لوازم خانگی از جمله اجاق گاز و یخچال نمونه هایی از کارتن دایکات بدون درب است.
 3. جعبه دایکاتی یک درب: این کارتن ها طوری طراحی شده اند که محتوای داخل کارتن و جعبه برای مشتری قابل مشاهده است.
 4. کارتن دایکات سوراخ دار : نمونه هایی از این نوع کارتن شامل کارتن میوه و تره بار و کارتن لبنیات است.
 5. کارتن دایکاتی دسته دار : کارتن اسباب بازی کودکان یا لوازم کادویی و هدیه از نمونه های کارتن های دایکاتی دسته دار است.

 

7 دیدگاه دربارهٔ «کارتن دایکاتی چیست؟»

 1. سلام روز بخیر شما هر نوع برش و هر نوع طرحی رو می تونید با دایکات برش بدید ؟

 2. سلام برای خرید کارتن دایکات سوراخ دار برای حمل میوه از شرکت سپیدار باید به کدام قسمت مراجعه کنم؟

  1. لطفا با بخش فروش تماس بگیرید یا شمارتون رو بزارید تا همکاران من باهاتون تماس بگیرند

 3. شهلا دوایی

  سلام کارتن دایکاتی یعنی کارتنی که برش خورده باشد؟ این برش ها صرفا برای استحکام کارتن است ؟

 4. کارتن دیکات سوراخ دار وتلسکوپی چه تفاوتی با هم دارند؟ فکر میکردم هر دو از یک مدل هستند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button09122457636