الهام گرفتن از طراحی بسته بندی های خلاقانه – بخش اول

بسته بندی خلاقانه

الهام گرفتن از طراحی بسته بندی های خلاقانه – بخش اول

5/5 - (1 امتیاز)

 

 

نمی‌توان این واقعیت را نادیده گرفت که کیفیت محصول اصلی ترین عاملی است که وفاداری مشتریان به یک برند را رقم می‌زند اما نباید از این مهم غافل شد که بسته بندی نخستین تصویری است که در ذهن مشتریان بالقوه ثبت می‌شود. به علاوه مشتریان تجربه دریافت و بار کردن بسته بندی محصول را از یاد نمی‌برند و از این طریق می‌توانند پیوندشان با یک برند را عمیق تر کنند.

برندها این نکته را با تمام وجود درک کرده اند، به همین خاطر است که برندها حاضر شده اند بهای بیشتری بپردازند تا طراحی بسته بندی محصولاتشان خاص و منحصر به فرد باشد.

اما وقتی صحبت از طراحی بسته بندی یک محصول به میان است، شرکت ها باید چه رویکردی را در پیش گیرند؟ مرور کردن جدیدترین گرایش های طراحی می‌تواند ایده بسیار خوب و مفیدی باشد. گرایش چیز عجیب و غریب و رمزآلودی است. برخی از این گرایش ها به همان سرعتی که ظهور می‌کنند، از رونق می‌افتند و برخی دیگر برای سال های متمادی به قوت خود باقی می‌مانند. برخی از این گرایش ها رشد می‌کنند و به محرک های اصلی گرایش های نوین تبدیل می‌شوند.

گرایش های طراحی در سال گذشته را می‌توان بی سر و سامان توصیف کرد. شاید بتوان انتخابات ریاست جمهوری، شرایط نامساعد اقتصادی و جو مملو از استرس جامعه را دلیل این نابسامنی دانست. با این اوصاف می‌توان به سال جدید خوش بین بود. انتظار می‌رود طراحان در سال جدید هر چه در چنته دارند رو کنند تا تجربه ای یکپارچه را برای مصرف کنندگان رقم زنند تا آنها این تجربه را با دوستان و آشنایان خود به اشتراک گذارند. این نکته را ملکه ذهنتان کنید تا به اتفاق هم نگاهی داشته باشیم بر:

گرایش های خلاقانه طراحی بسته بندی در سال گذشته

۱. ساده گرایی، برجسته و متمایز بودن

طرح های واضح، صریح و عاری از هر نوع درهم ریختگی همواره در میان مردم به محبوبیت رسیده‌اند. در حقیقت بازگشت به اصول و ریشه ها نگاه ها را به سوی خود می‌کشاند. این طور که به نظر می‌رسد، طراحان در سال جدید تصمیم گرفته اند قدرت ساده گرایی، رنگ های بی نظیر و غنی و پیام های مختصر و موجز را به خدمت گرفته و در طراحی هایشان بر روی این عناصر بیشتر تأکید کنند. به قول یک آرشیتکت مشهور، هر چه کمتر بهتر. هدف از ساده گرایی خلق بسته بندی منحصر به فردی است که ارزش های محصول را دو چندان می‌کند. در چنین بسته بندی هایی می‌بایست بر روی مهم ترین ویژگی های محصول مانور داد. در دنیای امروز، مشتریان تنها چند ثانیه برای تصمیم گیری زمان دارند، در نتیجه یک طراحی متمایز و ساده گرا مجالی برای عرضه اندام خواهد یافت.

مطلب پیشنهادی:   تاریخچه صنعت مقوا و تولید مقوای موج دار

نمونه ای از طراحی های ساده گرا، برجسته و متمایز:

Birch Water, The Primal Kitchen, Mast Brothers Chocolate Bars, SOTO Bottle

طراحی بسته بندی

طراحی بسته بندی جذاب و دوست داشتنی

۲. داستان سرایی

همان طور که پیش تر به آن اشاره شد، طراحی بسته بندی در استفاده خلاقانه از رنگ ها و عناصر دیگر خلاصه نمی شود.

طراحی حول محور داستان ها، احساسات و عواطف، اتحاد و یکپارچگی دور می‌زند. یک بسته بندی در خور توجه باید حرفی برای گفتن داشته باشد و پیامی را در گوش مشتری زمزمه کند تا او بتواند با برند شما ارتباط برقرار کند. یکی از جالب ترین گرایش های طراحی بسته بندی در سال جدید به کار گرفتن تصاویر برای روایت کردن داستان منحصر به فرد یک برند است. برای مشتریان بسیار حائز اهمیت است که این داستان به برند شما مرتبط باشد. برخی از این گرایش ها می‌کوشند با درک استراتژیک فرهنگ مردم و بررسی رفتارهایشان یک حس و حال انسانی به کمپین های بازاریابی ببخشند و داستان هایی پربار و پر مفهوم نقل کنند.

نمونه ای از طراحی هایی که داستانی را بر روی بسته بندی محصولات روایت کرده اند:

Elderbrook labels, SmashMallow (طراحی شده به وسیله اون دیوی), Fornum & Mason

بسته بندی های زیبا

بسته بندی محصولات به زیبایی

۳. تکنیک های منحصر به فرد چاپ

هیچ چیز به اندازه باز کردن بسته بندی شیک و زیبایی که در نهایت ظرافت و سلیقه طراحی شده، هیجان انگیز نیست. با این روش می‌توانید خبره بودن خود را به رخ بکشید. بسته بندی های کاغذی عضوی جدایی ناپذیر از محصول بوده و می‌بایست از معیارها و استانداردهای مشخصی پیروی کنند تا تولید کننده اطمینان یابد محصول در کمال صحت و سلامت به دست مشتری می‌رسد. در اینجا است که تکنیک های منحصر به فرد چاپ به عنصری مهم و ضروری در فرآیند طراحی بسته بندی تبدیل می‌شوند. در ادامه شما را با تکنیک هایی آشنا می‌کنیم که به لطف آنها می توانید‌ بارقه هایی از خلاقیت را در تار و پود طرح هایتان تزریق کنید:

مطلب پیشنهادی:   موارد استفاده از هاردباکس

فلکسوگرافی

شکل مدرن و امروزی لتروپرس است که در آن از یک کلیشه (لوح چاپ) برجسته و منعطف استفاده می‌شود. از این تکنیک می‌توان برای چاپ بر روی طیف گسترده ای از مواد بسته بندی همچون پلاستیک، سلوفان (کاغذهای نازک و شفاف سلولزی)، کاغذ و نوارهای فلزی بهره گرفت.

چاپ دیجیتالی

یکی از عناصر خلاقانه صنعت چاپ به شمار می‌رود که با سرعتی سرسام آور در حال رشد است.

انتظار می‌رود تکنیک های چاپ در سال جدید پیشرفت چشمگیری داشته باشد: مات یا براق نقطه ای (Spot)

شرکت هایی که به محیط زیست اهمیت می‌دهند از تکنیک های Cutting Carbon استفاده می‌کنند تا با کاهش میزان دی اکسید کربن آزاد شده در نتیجه فرآیند چاپ دین خود را به محیط زیست ادا کنند. به علاوه برای طراحی بسته بندی هایشان مواد بازیافت شده را به کار می‌گیرند.

۴. جامعه گرایی

شاید بسته بندی های جامعه گرا از حیث زیبایی های ظاهری حرفی برای گرفتن نداشته باشند اما به راحتی مصرف کنندگان را به وجد می‌آورند و آنها را به سفیران بازاریابی یک برند تبدیل می‌کنند. در سالی که پیش رو داریم می‌توانید با ارائه نسخه محدودی از یک بسته بندی یا محصول به مصرف کنندگان نشان دهید که به آنها بها می دهید و سعی در برآورده ساختن نیازهایشان دارید.

یکی از نمونه های بارز و آشکار بسته بندی های اجتماعی را می‌توان در محصولات کوکالا مشاهده کرد.

بسته بندی نوشابه

کوکالا کمپینی با عنوان « نوشابه ات را با ….. شریک شو!» به راه انداخت. این شرکت مفهومی به شدت ساده را دنبال کرد و آن را بر روی بسته بندی نوشیدنی هایش به تصویر کشید و از مخاطبین خود خواست تا به همراه دوستانشان کوکاکولا بنوشند. این لیبل های سه بعدی و مفهومی در تعطیلات تابستان به موفقیت چشمگیری دست یافت و یک نوشیدنی ساده را به بهانه ای برای جشن گرفتن و در کنار دوستان جمع شدن تبدیل کرد. در عصر حاضر برندها بیش از هر زمان دیگری به ندای هواداران خود در رسانه های اجتماعی گوش می‌دهند تا بتوانند بسته بندی محصولاتشان را باب میل و سلیقه مصرف کنندگان طراحی کنند.

مطلب پیشنهادی:   چگونه می توانید تشخیص دهید که کدام بسته بندی برای شما ایده آل خواهد بود؟

۵. حروف چینی متفاوت و اختصاصی

طراحان از به کار گیری متفاوت و خلاقانه حروف لذت می‌برند. با استفاده از یک فونت منحصر به فرد می‌توانید ناگفته های بسیاری را در مورد برند خود فاش کنید. اگر می‌خواهید ظاهری گرم و صمیمی به برندتان ببخشید و حساب خود را از طرح های دیجیتالی و سرد رقبا سوا کنید، نباید از هنجار شکنی ابایی داشته باشید. با کمک فونت های دست نویس می‌توانید حس و حالی انسانی در تار و پود برندتان تزریق کرده و یک نوستالژی خاطره انگیز و منحصر به فرد را در ذهن مخاطبین بیدار کنید تا آنها بتوانند راحت تر با شما ارتباط برقرار کنند. در سال جدید شاهد روی آوردن برندها به حروف چینی کاملاً اختصاصی و انحصاری خواهیم بود. نوشته های دست نویس در قیاس با تصاویر هنرمندانه و غیر صنعتی و محصولات دست ساز ارجحیت خواهند داشت.

بسته بندی بیسکوییت

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 info@sepidarcarton.com

دفتر فروش: ۷۷۲۸۹۳۹۰  |  ۷۷۲۸۹۳۹۱  |  ۷۷۸۲۳۱۷۲
خط تلگرام دفتر مرکزی: ۰۹۱۲۲۴۵۷۶۳۶

آدرس کارخانه: تهران، شهرک خوارزمی، فاز۲، بلوار گلستان، ابتدای خیابان بگونیا، پلاک۱۳۶
Call Now Buttonمدیر عامل 09122457636