نکاتی کلیدی برای طراحی بسته بندی کالاها

طراحی بسته بندی

نکاتی کلیدی برای طراحی بسته بندی کالاها

5/5 - (1 امتیاز)

طراحی بسته بندی کالاها تاثیر مستقیم روی میزان فروشتان دارد. امروزه شکل ظاهری و طراحی بسته بندی کالاها تاثیر بسیاری در مقبولیت و جذابیت کالا نزد مشتری در نگاه اول دارد. یکی از راه‌های بازاریابی شرکت‌ها، به اشتراک گذاشتن طراحی جعبه‌ها و نحوه بسته‌ بندی کالاهایشان در شبکه‌های اجتماعی است. این کار موجب بیشتر دیده شدن کالا و جلب توجه مشتریان می‌گردد. در مقاله “بسته بندی های خلاقانه” چند مورد از بسته بندی های جذاب و خلاقانه را برای شما معرفی کردیم. حالا در این مقاله نکاتی را برای طراحی بسته بندی محصولاتتان بیان می‌کنیم، پس با سپیدارکارتن همراه باشید:

طراحی بسته بندی

قابلیت حمل آسان

اولین نکته‌ای که در طراحی بسته بندی کالاها باید در نظر داشته باشید، قابلیت حمل آن است. لازم است جعبه مورد نظر را طوری طراحی نمایید، که کم‌ترین جا را در هنگام حمل بگیرد. همچنین مشتری بتواند آن را به راحتی حمل کند. این نکته در عین سادگی بسیار مهم و کاربردی است. با این حال بسیاری از صاحبان کسب و کار به این موضوع توجه کافی ندارند.

برای طراحی بسته بندی جعبه و کارتن مورد نظر ابتدا باید ویژگی‌های کالای خود را به درستی بررسی کنید. برای طراحی بهترین جعبه هیچ محدودیتی را در نظر نگیرید. تا آنجایی که می‌توانید بهترین ایده‌ها را به کار بگیرید. در رابطه با این موضوع می‌توانیم مثالی کاربردی را مطرح نماییم. شرکتی برای حمل و نقل گل‌های خود از جعبه‌هایی استفاده می‌کرد که از سقف آویزان می‌شدند و در نتیجه کمترین میزان آسیب به گل‌ها وارد می‌شد. این مثال بیان‌گر ایده‌ای ناب در طراحی بسته بندی می‌باشد.

کمی خلاقیت چاشنی هر کاری

حتما لازم نیست با جوهر و نقاشی جعبه‌ کالاها را زیبا و جذاب نمایید. با کمی خلاقیت و ایده دادن می‌توانید این کار را انجام دهید. بسته‌بندی کالاهایتان را محدود به ظرفی برای حمل و نقل نبینید. می‌توانید از همین جعبه به ظاهر ساده نمایی بسیار زیبا و جذاب بسازید؛ به صورتی که مشتری در نگاه اول مجذوب کالای شما گردد. فراموش نکنید مشتری قبل از این که محتوای درون بسته را ببیند، در نگاه اول تنها بسته‌بندی کالای شما را می‌بینید. در واقع همین بسته‌بندی تعیین‌کننده سرنوشت کالای شما خواهد بود.

مطلب پیشنهادی:   ویژگی‌ های جدید در بسته‌ بندی‌ مقوایی

اگر بسته بندی شما به اندازه کافی جذاب و گیرا نباشد، قطعا کالای دیگری جایگزین کالای تولیدی شما خواهد شد. به طور مثال یک شرکت تولیدکننده ماکارونی از اشکال مختلف ماکارونی‌ برای آراستن موهای زنی که روی جعبه طراحی شده بوده، استفاده کرده است. ملاحظه می‌کنید که این طراحی کاملا منحصر به فرد و خلاقانه است و قطعا مشتری‌های بسیاری با دیدن آن برای خریدن این ماکارانی وسوسه خواهند شد.

طراحی خلاقانه

سادگی و جذابیت

امروزه سادگی یکی از آیتم‌های مهم و جدیدی است که در بسیاری از طراحی‌ها مشاهده می‌شود. البته شاید در ابتدا طراحی‌های ساده و بی‌هیچ ایده جدیدی کمی خطرناک به نظر برسد.

اما این موضوع آنقدرها هم پیچیده و خطرناک نیست؛ گاهی اوقات اصلا نیازی به طراحی‌ منحصر به فرد و ایده‌پردازی نیست. همین که محصولات سالم و بی‌نقص به دست مشتری برسند، خود می‌تواند عاملی برای جذب مشتری، باشد. پس سادگی را هم دست کم نگیرید.

یادداشت تشکر

یکی از ایده‌های جالب هنگام طراحی کارتن‌های بسته‌بندی این است که یادداشتی کوتاه شامل یک جمله و یا چند کلمه برای خریدار در جعبه بگذارید که نشان می‌دهد شما قصد تشکر از او را دارید. لازم نیست این جمله طویل باشد، اضافه کردن چندین جمله کوتاه کافی است تا بین شما و خریدار احساس صمیمت به وجود بیاید و او به یک مشتری دائمی برای شما تبدیل گردد.

به کار بردن لوگوی شرکت بر روی بسته

این که حتما مشتری در هنگام خرید کالا لوگوی کارخانه را روی کارتن کالا ببیند بسیار مهم است. لوگو نشان‌دهنده هویت و شخصیت کارخانه شماست و می‌تواند ابزاری مهم در جذب مشتری باشد. لوگوی شرکت شما می‌تواند موارد استفاده متفاوتی داشته باشد. به طور مثال می‌توانید در روزهای تعطیل و برای کالاهایی که اینترنتی خریداری شده‌اند، تغییراتی جزیی را در لوگو ایجاد نمایید.

نکات مهم در طراحی بسته بندی

 

سفارشی‌سازی بسته‌بندی کالاها

ممکن است برخی افراد کالای شما را به عنوان هدیه برای دوستان و آشنایان خود تهیه نمایند. این موضوع می‌تواند فرصت خوبی برای شما باشد تا بسته‌بندی‌هایی سفارشی شده را برای آن‌ها ترتیب دهید. به عنوان نمونه می‌توانید بر روی جعبه کالا پیام تبریک درج نمایید و یا حتی جعبه را کاملا سفارشی و متناسب با مناسبت طراحی کنید.

مطلب پیشنهادی:   کارتن سازی در کرج

طراحی بسته بندی حرفه ای

 

تاثیر رنگ در طراحی بسته بندی و چاپ

اکنون که به پاسخ سوال طراحی بسته بندی چیست رسیده اید، اجازه دهید به بررسی یکی از عوامل تاثیر گذار در طراحی بسته بندی و جعبه بپردازیم. توجه به رنگ های استفاده شده در طراحی بسته بندی عامل مهم دیگری است که در هنگام طراحی باید در نظر داشته باشید. اجازه دهید این موضوع را با ذکر مثالی برایتان توضیح دهیم تصور کنید دارای یک فروشگاه بسیار بزرگ هستید. یک مشتری برای خرید یک محصول به فروشگاه شما مراجعه می کند. محصول مورد نظر توسط دو شرکت مختلف با بسته بندی متفاوتی ارائه شده است؛ یک بسته بندی ساده و بدون طرح و رنگ و دیگری بسته بندی می باشد که در عین سادگی به صورت هوشمندانه از رنگ ها استفاده نموده است.

اکنون اگر خودتان را جای مشتری بگذارید کدام بسته بندی را انتخاب می کنید؟ طبیعتاً بسته بندی دوم شانس بیشتری برای انتخاب شدن دارد؛ چرا که نشان دهنده اهمیت شرکت مورد نظر به بسته بندی کالای خود و همچنین استفاده از مزایای رنگ ها در بسته بندی می باشد. بعد از بررسی به این نتیجه می رسید، شرکتی که تا این اندازه به طراحی بسته بندی جعبه محصولات خود اهمیت می دهد مطمئنا محصول با کیفیتی نیز دارد. بنابراین طبیعی است که بسیاری از افراد این بسته بندی های رنگی را به بسته‌ بندی ‌های ساده ترجیح دهند.

شاید برایتان جالب باشد:

تاثیر رنگ در بسته بندی

طراحی و بسته بندی جعبه

 

شلوعی بیش از حد ممنوع!

از شلوغی بیش از حد در طراحی بسته بندی حرفه ای بپرهیزید. یکی از دلایلی که تاکید زیادی بر چنین توصیه ای داریم این است که گاهی اوقات به قدری نوشته های روی بسته بندی زیاد می‌شوند که مصرف کننده به سادگی نمی تواند متوجه شود که محصول مورد نظر، مناسب وی هست یا خیر. از طرفی دیگر متاسفانه برخی از کسب و کار ها معتقد هستند که استفاده از فونت های ریز برای نوشتن اطلاعات بیشتر روی جعبه باعث می شوند تا مخاطب اطلاعات کامل در رابطه با آن را سریع تر به دست آورد.

مطلب پیشنهادی:   کارتن خیار

بسیاری از خریداران در هنگام خرید کالا از قبل اطلاعات مورد نیاز خود را جمع آوری کرده اند؛ بنابراین بهتر است تنها اطلاعات بسیار مفیدی را که گمان می کنید برای خریدار ضروری است، روی بسته بندی قرار دهید و از قرار دادن سایر اطلاعات بیهوده، پرهیز کنید. استفاده از کلمه “بیهوده” به این دلیل است که مشتری آن را نمی خواند؛ بنابراین می توان اینگونه نتیجه گیری کرد که هر اطلاعاتی که برای مشتری ضروری نباشد، بیهوده تلقی خواهد شد.

همچنین مطالعه کنید:

طراحی بسته بندی محصولات

نکات مهم در طراحی بسته بندی

 

اطلاعات ضروری را فراموش نکنید

همان اندازه که باور داریم از اطلاعات بیهوده نباید در طراحی و بسته بندی جعبه استفاده کرد؛ همان میزان نیز بر این باور هستیم که اطلاعات ضروری باید روی بسته بندی آورده شوند. اطلاعاتی مانند نام محصول، نام برند، عوارض احتمالی، گروه سنی مجاز به استفاده و مهم تر از همه تاریخ تولید و انقضا، حتما باید در بسته بندی و چاپ مورد توجه قرار گیرند. اینکه چگونه موارد بالا را بدون اینکه به ظاهر بسته بندی آسیب بزنند، استفاده نمایید، بستگی به مهارت شما در طراحی و بسته بندی دارد. البته در این زمینه می توانید از مشاوران سپیدار کارتن نیز کمک بگیرید.

جمع بندی بحث طراحی بسته بندی

با توجه به مواردی که در رابطه با نکات مهم در طراحی بسته بندی و صنعت چاپ گفته شد، باید به این نتیجه رسیده باشید که پیچیدگی های موجود در این صنعت بسیار زیاد است. به همین دلیل در هنگام انتخاب تولیدی که وظیفه تولید و چاپ بسته بندی را به آن می سپارید، حتما دقت لازم را داشته باشید تا از خسارات احتمالی پیشگیری شود. در یکی از موارد به استفاده از خلاقیت در طراحی بسته بندی اشاره نمودیم؛ توجه داشته باشید که این مورد یکی از مهم ترین ویژگی هایی است که شما را از رقبایتان متمایز خواهد ساخت. بنابراین به خلاقیت خود اجازه شکوفایی بدهید. ممنون از اینکه تا پایان این بخش همراه ما بودید. در صورت بروز هرگونه سوال و یا ابهام می توانید با مشاوران ما در ارتباط باشید.

بخوانید.!

2 دیدگاه دربارهٔ «نکاتی کلیدی برای طراحی بسته بندی کالاها»

  1. Hi, always i useⅾ to ϲhеck webpage posts here in the early hoսrs in the dawn, beⅽаuse i
    like to find out more and more.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 info@sepidarcarton.com

دفتر فروش: ۷۷۲۸۹۳۹۰  |  ۷۷۲۸۹۳۹۱  |  ۷۷۸۲۳۱۷۲
خط تلگرام دفتر مرکزی: ۰۹۱۲۲۴۵۷۶۳۶

آدرس کارخانه: تهران، شهرک خوارزمی، فاز۲، بلوار گلستان، ابتدای خیابان بگونیا، پلاک۱۳۶
Call Now Buttonمدیر عامل 09122457636