مقالات

تعریفی کوتاه از کارتن سازی

تعریفی کوتاه از کارتن سازی

Rate this post

کارتن سازی چیست؟

مجموعه ی عملیات برش، چاپ و چسب که روی ورق آماده کارتن انجام می شود را کارتن سازی گفته گویند. کارتن سازی از نظر اقتصاد دانان یکی از ده شغل برتر از نظر درآمدی در دنیا می باشد و در ایران یکی از هفت شغل پر درآمد می باشد. کارتن ‌های بسته ‌بندی یکی از راه ‌های مناسب جهت حفظ محصول یا شی در حین حرکت است و همچنین صرفه اقتصادی داشته و غیر از جنبه ی تبلیغاتی برای محصول و برند سازی، سازگار با محیط زیست است.

انواع کارتن ‌سازی و روش‌ های ساخت کارتن:

بیشتر کارتن ‌ها به طور عمده به دو شکل عرضه می گردند؛ کارتن ‌های تاشو و کارتن‌ های جعبه سفت و سخت؛ و فعالیت چاپ روی کارتن نیز، برای این نوع از کارتن ‌ها کاربردی است. کارتن ‌های تاشو آن ‌هایی هستند که از یک صفحه تخته‌ ای ساخته می ‌شوند. جنس این نوع کارتن می‌ تواند مقوا، تخته موجدار یا تخته فیبر باشد. یک ورق به تنهایی براساس یک قالب برش داده می‌ شود و سپس برای ساخت جعبه یا کارتن تا می‌ شود که به این دلیل به این نوع از کارتن ‌ها، کارتن ‌های تاشو می گویند. یک نمونه بسیار متداول از کارتن سازی تاشو که می‌ توان نام برد، یک جعبه پیتزا است که در آن ورق موجدار به تنهایی قرار دارد تا قسمت ‌های بالا، پایین و کناره ‌های جعبه ساخته شود.

انواع کارتن سازی

نقطه مقابل کارتن ‌های تاشو، کارتن‌ های جعبه سفت و سخت می باشد. در این نوع از کارتن سازی است که قسمت ‌های بالا و پایین از هم جدا می باشند. چاپ رو‌ی کارتن در این نوع از کارتن ‌ها، کاری با کیفیت را ارائه می ‌دهد. این نوع کارتن ‌ها به عنوان کارتن‌ های تلسکوپی نیز شناخته می ‌شوند. کارتن‌ های کفش به طور کلی با این نوع از چاپ روی کارتن ساخته می ‌شوند در صنعت پوشاک و الکترونیک نیز از کارتن‌ های دو تکه استفاده می شود.

پنج دسته مختلف کارتن سازی بر اساس مواد و نحوه ی ساخت:

بسته به مواد مورد استفاده و همچنین ساخت و ساز، کارتن‌ های بسته بندی بطور گسترده در پنج دسته مختلف قرار گرفته اند که به شرح زیر می باشند:

  • اول، کارتن سازی تخم مرغ:
مطلب پیشنهادی:   بسته بندی چای

کارتن سازی تخم مرغ یا جعبه ‌های تخم مرغ، کارتن ‌هایی هستند که برای حمل و نقل ایمن تخم مرغ مورد استفاده قرار می ‌گیرند. این کارتن‌ سازی معمولا از کاغذ بازیافت شده یا خمیر قالب ساخته می‌ شوند و دارای شکل خاصی هستند که تخم مرغ‌ ها را به خوبی در خود جای می دهد و از ضربه دیدن آن‌ها جلوگیری می‌ کنند. در برخی موارد، کارتن ‌های تخم مرغ نیز از جنس پلاستیک یا فوم پلی استایرن شفاف ساخته می ‌شوند.

  • دوم، کارتن سازی شیروانی:

کارتن سازی شیروانی، کارتن ‌های چند لایه می باشند که برای ذخیره محصولات غذایی در یخچال استفاده می‌ شوند. از این کارتن ‌ها برای ذخیره محصولاتی مانند شیر و آب میوه استفاده می ‌شود. تاپ‌ های شیروانی نوعی کارتن آسپتیک است که در پوش پلاستیکی مجزا در قسمت بالای کارتن ارائه می ‌شود. این امر باعث می ‌شود کارتن قابل استفاده مجدد باشد. شیر یا آب میوه را می ‌توانید در کارتن نگهداری کرده و در یخچال نگهداری کنید و در صورت لزوم می ‌توان آن را دور ریخت.

  • سوم، کارتن سازی مقوایی:

مقوا را می ‌توان به راحتی با رنگ ‌های غنی چاپ کرد، می ‌توان با مواد دیگر روکش کرد و به هر شکلی قابل جابجایی می باشد. این نکته باعث می ‌شود کارتن سازی مقوایی برای صندوق ‌های خرده فروشی که در قفسه ‌های فروشگاه است، کاملاً جذاب به نظر رسیده و ایده آل شوند. از مقوا نیز برای تهیه تابلو ‌های راه راه استفاده می ‌شود. برای این کار از یک روش کارتن سازی ویژه به نام کانتینر استفاده می ‌شود. مقوا معمولاً در بسته بندی لوازم الکترونیکی، بسته بندی اسباب بازی و لوازم آرایشی، بسته بندی دارویی، بسته بندی ثابت، بسته بندی سیگار و غیره استفاده می ‌شود.

کارتن سازی

چاپ بر روی کارتن سایزی مقوایی آسان است و همچنین چاپ کارتن مقوایی می ‌تواند شامل نقش برجسته ‌ای باشد. علاوه بر این، بسته بندی کارتن سازی مقوایی در برابر ضربه مقاوم بوده و خاصیت ضد آب نیز می‌ تواند داشته باشد. این نوع کارتن سازی مقوایی به راحتی قابل بازیافت است، مگر اینکه با پلاستیک روکش شوند یا با جوهر فلزی چاپ شوند.

  • چهارم، کارتن سازی آسپیتیک:
مطلب پیشنهادی:   کارتن توت فرنگی

کارتن سازی آسپیتیک ظروف چند لایه ‌ای هستند که عموما برای نگهداری مواد غذای مایع مورد استفاده قرار می‌ گیرند. آن‌ها معمولاً برای ذخیره آب میوه ‌ها، سوپ ‌ها، غذای کودکان و حتی دسر ‌ها استفاده می ‌شوند. بسته بندی آسپتیک نه تنها ماندگاری محصولات را بالا می برد بلکه ارزش غذایی، رنگ و بافت آن ‌ها را نیز حفظ می ‌کند. بسته بندی آسپتیک همچنین می ‌تواند در برابر درجه حرارت‌ های بالا مقاومت کند و در اثر داشتن محصولات اسیدی به مرور زمان دچار خوردگی نشود.

چندین ماده مورد استفاده در ساخت کارتن آسپتیک وجود دارد که بازیافت آن ‌ها را بسیار دشوار می ‌کند. کارتن سازی آسپتیک از لایه ‌های پلی اتیلن، مقوا، آلومینیوم و لایه ‌های پلاستیکی بیشتری ساخته می ‌شوند. این لایه ‌ها با استفاده از گرما یا چسب به یکدیگر متصل می‌ شوند.

  • پنجم،کارتن سازی راه راه:

کارتن سازی راه راه، کارتن‌ های سبک و در عین حال محکم هستند که با تا کردن مقوا ‌های راه راه ساخته شده‌ اند. ساختار اصلی مقوای راه راه شامل تخته‌ های ساخته شده از کاغذ سیلندر یا فلزی قوس دار بین دو لایه مقوای ساخته شده از کاغذ سنگین است. این حالت از کارتن سازی راه راه مقاومت بیشتری در برابر خرد شدن، نسبت به سایر کارتن‌ های بسته بندی دارد. تخته ‌های راه راه بسته به چگالی قوس ‌ها یا فلوت ‌ها و همچنین ضخامت تخته ‌ها، انواع مختلفی دارند.

کارتن ‌سازی راه راه، اغلب برای ساخت یک جعبه دیواری دو جداره یا سه جداره که نسبت به دیگر کارتن ‌های بسته بندی، قوی تر و ضخیم ‌تر هستند، ترکیب می‌ شوند. این حالت اجازه می ‌دهد تا چاپ کارتن راه راه در صنعت حمل و نقل که افراد در آن وسایل سنگین را جابجا می ‌کنند، استفاده شوند. کارتن سازی راه راه سبک تر و کم هزینه‌ تر در بسته بندی‌ های خرده فروشی یا در بسته بندی مواد غذایی استفاده می ‌شود. برای مثال کارتن سازی راه راه در ساخت کارتن پیتزا از تخته ‌های راه راه تک جداره ساخته می ‌شوند.

مطلب پیشنهادی:   قصد خریدن ویترین‌های POP (نقطه خرید) را دارید؟

کاربرد کارتن

کارتن سازی راه راه به راحتی قابل بازیافت می باشد، مگر اینکه با پلاستیک روکش شود. این نوع چاپ کارتن اغلب با اشکال دیگر کاغذ، ورقه ورقه شده ‌اند که امکان چاپ غنی و تمام رنگی را فراهم می ‌کند؛ که در اصطلاح چاپ ، به آن‌ ها کارتن ‌های لمینتی گفته می ‌شود.

انتخاب کارتن سازی مناسب براساس نیاز ‌های بسته بندی شما:

انتخاب نوع کارتن سازی و یا نوع چاپ جعبه و جعبه سازی بسیار بستگی به نیاز‌ های تجاری شما دارد. اگر در کار بسته بندی و جابجایی هستید یا در زمینه ی حمل محصولات سنگین هستید، کارتن سازی راه راه بهترین مورد هستند. برای محصولات کوچک تر، کارتن سازی مقوایی بهتر عمل می‌ کنند. همچنین می ‌توان آن‌ ها را به روش ‌های مختلفی سفارشی داد و در قفسه‌ های فروشگاه قرار داد که عالی به نظر می ‌رسد. چاپ کارتن مقوایی نیز بهترین گزینه برای بسته بندی انواع کیک ‌ها و شیرینی سازی ‌ها است. کارتن‌ های گزنه ‌ای و همچنین شیروانی تنها گزینه‌ هایی هستند که هنگام بسته بندی محصولات غذایی مایع می ‌تواند مورد استفاده قرار گیرند.

همچنین می ‌توانید چندین جعبه را با هم ترکیب کنید؛ به طور مثال، می ‌توانید از یک جعبه موجدار قوی برای بسته بندی وسایل الکترونیکی حساس استفاده کنید، در حالی که از کارتن مقوا به عنوان رونویسی استفاده می‌ کنید. هنگام حمل وسایل در کارتن سازی راه راه می ‌توانید از کارتن تخم مرغ به عنوان بالشتک استفاده کنید. می‌توانید کارتن سازی آسپتیک را نیز با استفاده از چاپ کارتن مقوایی بسته بندی کنید. روش ‌های بی پایانی وجود دارد که می ‌توانید از کارتن ‌های بسته بندی استفاده کنید.

کارتن‌ های بسته بندی تقریباً در تمام زمینه های مورد نیاز صنعت بسته بندی تکامل یافته ‌اند. علاوه بر این، آن ‌ها همچنین برای افراد با بودجه های مختلف  نیز در دسترس است. این امر باعث می ‌شود کارتن‌ های بسته بندی یک راه حل مناسب برای هر نوع نیاز به بسته بندی باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آدرس کارخانه: تهران، شهرک خوارزمی، فاز۲، بلوار گلستان، ابتدای خیابان بگونیا، پلاک۱۳۶
Call Now Buttonمدیر عامل 09122457636