مقالات

تاثیر بسته بندی در فروش

چگونه با بسته بندی درست بیشتر بفروشیم؟

Rate this post

همه ی ما می‌ دانیم، اولین مسئله ‌ای که نظر هر مخاطبی را برای خرید یک محصول جذب می‌ کند؛ بسته ‌بندی آن کالا  می باشد. جذابیت محصول و بسته بندی آن به جهت محافظت کالا، تا هنگامی که به دست مصرف کننده ی نهایی برسد، دارای اهمیت بالایی می باشد. در حال حاضر، کارتن ها نقش مسئول پیام فروشنده به خریدار را ایفا می ‌کنند. شما با یک بسته بندی با کیفیت و جذاب می توانید یک کالا را به کالایی خارق العاده مبدل کنید.

از دیگر اهداف بسته بندی، قدرت فیزیکی، فروش، انبار کردن، بازاریابی و حفاظت از کیفیت محصول می باشد. به عنوان مثال مواد غذایی را در نظر بگیرید. بسته بندی این مواد موجب افزایش نگهداری آن ها شده و از عوامل بیرونی که ممکن است منجر به فساد در آن ها شود، جلوگیری کند. همچنین حمل و نقل بهتری را در پیش داشته باشد. می ‌توان گفت که بسته ‌بندی یک فروشنده خاموش بوده؛ چرا که کالا ها را به صورت مستقیم به خریدار نشان نخواهد داد. این پوشش می تواند به شکل های متفاوتی معرفی کننده محصول درون خود باشد و اطلاعات لازم را به مخاطب ارائه کند.

بر اساس تحقیقاتی که در کارتن چاپ صورت گرفته؛ ویژگی‌ هایی که طراحی یک بسته ‌بندی موفق باید داشته باشد؛ باعث تمایز آن محصول از سایر کالاهای رقبا خواهد شد. استفاده از کارتن، موجب تاثیرگذاری و ماندگار شدن برند در ذهن مشتریان شده و آن ها می‌ توانند در ذهن خود با کالا ارتباط برقرار کنند. همچنین سبب بالا رفتن فروش محصولات شده و در نتیجه سهم بازار نسبت به رقبا افزایش پیدا می ‌کند. در حقیقت، بسته‌ بندی باید فرهنگ داشته باشد! منظور از واژه ی فرهنگ، آن است که به طور مثال شما از ایران یک کالا تهیه نموده اید که نشان دهنده ی فرهنگ کشور ایران است. جالب است بدانید که بسته بندی پس از یک بازه ی زمانی باید تغییراتی در خود ایجاد نماید. یعنی فروشنده می تواند بر اساس مناسبت های خاص و با بسته بندی های جدید، توجه مشتریان را به سمت خود جذب کند.

مزایا کارتن سازی

همانطور که متوجه شدید، کارتن ها باعث ایجاد تمایز هر محصول از محصول دیگر خواهد شد؛ به طور مثال دو عدد شکلات کاملا از نظر فیزیکی و طعم، شبیه به یکدیگر هستند؛ اما با استفاده از هنر و خلاقیت خود، می توانید بسته بندی خاص و منحصر به فردی را ارائه دهید که نظر مشتری را نسبت به کالای خود جلب نمایید. شما می توانید برای ایده گرفتن از دیگر بسته بندی ها کمک بگیرید؛ اما باید متمایز عمل کنید. یک بسته بندی مناسب باید با هزینه ‌ای کمتر تولید شود. اگر بسته بندی با ذهن خلاق طراحی گردد، جذابیت بالایی داشته و می تواند هزینه ی کمتری برای آن صرف شود.

مطلب پیشنهادی:   ۱۵ طرح شگفت انگیز بسته بندی شکلات – قسمت دوم

کارتن سازی موجب حفاظت از کالا می شود؛ چرا که در مسیر رفت و آمد و رسیدن محصول به دست مشتری می تواند از آن محافظت نماید. زمانی که یک مصرف کننده جذب محصول می ‌شود؛ این محصول را خریداری کرده و به صورت ناخودآگاه به دوستان و آشنایان خود نیز پیشنهاد خواهد داد؛ چرا که این بسته بندی بسیار جذاب بوده و این یک مدل تبلیغاتی برای محصول با برند شما به حساب می ‌آید.

پکیجینگ و فروش

توجه داشته باشید که ظاهر بسته ‌بندی از اهمیت بالایی برخوردار است. بسته بندی از جمله مهم ترین نقاط تماس فیزیکی مشتریان با برند شما می باشد و طبق مطالعاتی که در کارتن چاپ صورت گرفته است مشخص شده که بسته بندی محصول موجب تصمیم ‌گیری نهایی مشتری برای خریدن و یا نخریدن یک کالا تاثیر گذار باشد. اگر بسته‌ بندی به خوبی طراحی شود، می تواند یک ابزار موثر بازاریابی بوده که این مسئله به شما کمک خواهد کرد مشتریان جدیدی به دست آورده و در آینده نیز آن ها را حفظ کنید.

اساس طراحی ظاهر بسته بندی چیست؟

اول، بسته بندی های رنگی و بسته بندی با چاپ اختصاصی:

بسته بندی هایی که در قفسه های فروشگاه ها مشاهده می کنید به رنگ های قهوه ای و یا سفید می باشند؛ اما به این معنا نیست که جعبه های سفید و قهوه ای تنها گزینه هایی هستند که می توانید از آن استفاده کنید. با توجه به داشتن چاپ اختصاصی و برند شما، انتخاب رنگ و چاپ بسیار مهم و تاثیر گذار است. شما باید اقدام به طراحی بسته بندی هایی نمایید، که در یاد مشتریان مانده و باعث تمایز شما از دیگر رقبایتان گردد.

مطلب پیشنهادی:   اهمیت بسته بندی در سلامت کالا

دوم، کرافت:

کاغذ کرافت، نوعی محصول بسته بندی بی نظیر بوده که می توانید به عنوان پرکننده ی فضای خالی جعبه از آن استفاده کنید. به کار گیری کرافت باعث می شود تا محصول در زمان حمل و نقل حفاظت گردد.

سوم، ارتقا دادن بسته بندی ها:

چاپ نمودن طرح های مختلف بر روی بسته ‌بندی ها از ضروریات است؛ اما باید اطمینان پیدا کنید که بسته ‌بندی با کیفیت و خوبی را انتخاب نمودید. این امر که بسته‌ بندی بتواند در فرآیند حمل و نقل دوام آورد، از مهم ترین ویژگی هایی است که باید به آن توجه کرد. اگر به این نتیجه رسیدید که بسیاری از بسته بندی ها در زمان حمل و نقل ممکن است آسیب ببیند؛ باید آن ها را ارتقا دهید و از بسته بندی های قوی تری استفاده نمایید. چرا که هیچ یک از مشتریان دوست ندارند هنگامی که محصول به دست شان می رسد، آسیب دیده باشد.

چهارم، توجه به بسته بندی های داخلی:

مسئله ی مهم آن است که تنها ظاهر بیرونی بسته بندی اهمیت نداشته؛ بلکه علاوه بر توجه به بیرون بسته‌بندی، باید درون بسته بندی را نیز در ارجحیت قرار داد. اقدام بدان جهت است که بسیاری از مشتریان به قسمت داخلی جعبه توجه می کنند و این یک فرصت عالی است تا مشتریان را شگفت زده کنید.

پنجم، از حجم بیش از اندازه ای برای مواد بسته ‌بندی استفاده نکنید:

امروزه مسئله ی سازگار بودن بسته بندی ها با محیط زیست در بین مصرف‌کنندگان از اهمیت زیادی برخوردار است؛ به همین علت شما نباید بیش از اندازه از این مواد در تهیه و تولید بسته بندی خود استفاده نمایید. اطمینان حاصل نمایید که بسته بندی شما بیش از اندازه برای محصول بزرگ و یا کوچک نباشد. برای محافظت از محصول، از مقدار زیادی مواد محافظتی استفاده کنید. با این کار علاوه بر زیباتر شدن بسته‌ بندی تان، موجب مرتب و آراسته تر شدن آن خواهید شد. این ویژگی می تواند یک گزینه ی به صرفه به حساب آید.

مطلب پیشنهادی:   کارتن بسته بندی

ششم، توجه به سادگی و در عین حال جذابیت:

امروز سادگی از جمله مهم ترین آیتم هایی است که در بسیاری از طراحی ها می توان آن را مشاهده کرد. البته در ابتدا طراحی های ساده؛ ممکن است بی اهمیت دیده شوند، یا حتی کمی خطرناک به نظر برسند؛ اما این مسئله آنقدر ها هم خطرناک و پیچیده به نظر نخواهد رسید. در برخی از موارد نیاز به طراحی منحصر به فرد و یا ایده پردازی های خاص نخواهید داشت. همین امر سسب می شود تا که محصول، سالم و بی نقص به دست مشتریان برسد. همچنین می ‌تواند عاملی جذب کننده برای مشتریان باشد. پس به سادگی از کنار این مسئله عبور نکنید.

هفتم، یک یادداشت تشکر بگذارید:

یکی از ایده های جالب در زمان طراحی کارتن های بسته بندی، این است که یادداشتی کوتاه که شامل یک جمله و یا چند کلمه برای تشکر از خریدار است را درون جعبه بگذارید. لازم نیست یک متن و جمله ی طولانی بنویسید؛ اضافه کردن چند جمله ی کوتاه باعث می شود تا بین خریداران و شما، احساس صمیمیت به وجود آمده و آن ها را به مشتریان دائم شما تبدیل نمایند.

packaging

هشتم، لوگوی شرکت را بر روی بسته‌ بندی به استفاده کنید:

مشتریان در زمان خرید کالا، لوگوی کارخانه را بر روی کارتن مشاهده می‌ کنند. لوگو نشان دهنده ی شخصیت و هویت کارخانه شما می باشد و می تواند یکی از مهم ترین ابزار ها در جذب مشتری به حساب آید. لوگوی شرکت همچنین می تواند موارد استفاده ی متفاوتی داشته باشد. به طور مثال در روز های تعطیل و به جهت خرید های اینترنتی، تغییرات جزئی را در لوگو ایجاد کنید.

نهم، بسته بندی کالا ها را سفارشی نمایید. امکان دارد برخی افراد کالای شما را به عنوان هدیه به دوستان خود پیشنهاد نمایند. این مسئله می‌ تواند فرصت خوبی باشد تا بسته بندی های سفارشی شده را برای آن ها ارسال نمایید. به عنوان نمونه می توانید بر روی جعبه ی کالا، پیام ‌تبریک درج نموده و یا جعبه را کاملا سفارشی کرده تا متناسب با مشتریان طراحی شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آدرس کارخانه: تهران، شهرک خوارزمی، فاز۲، بلوار گلستان، ابتدای خیابان بگونیا، پلاک۱۳۶
Call Now Buttonمدیر عامل 09122457636