3 نوع رایج جعبه، در دنیای بسته بندی

5/5 - (1 امتیاز)

در دنیای بسته بندی اغلب افراد، انواع متفاوت جعبه های بسته بندی و اصطلاحاتی که برای توصیف آن ها به کار گرفته می‌شود را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند و حسابی گیج می‌شوند؛ کارتن تاشو، جعبه سخت ( هاردباکس )، جعبه آماده، جعبه مقوایی، جعبه ساخته شده از مقوای موج دار، جعبه شاخته شده از کاغذ مقوایی و …

می‌توان درباره این موضوع مقاله هایی بسیار طولانی و خسته کننده نوشت اما در اینجا قصد داریم، همه چیز را برایتان ساده تر کنیم. اساساً در دنیای بسته بندی 3 نوع جعبه رایج است. همه این جعبه ها از خمیر کاغذ با ضخامت های متفاوت ساخته شده اند.

 

1. جعبه تاشو

جعبه های تاشو که با کارتن ها یا جعبه های ساخته شده از کاغذ مقوایی هم شهرت دارند، یکی از رایج ترین جعبه هایی هستند که در مغازه های خرده فروشی می‌بینید. به عنوان مثال جعبه غلات صبحانه را در نظر بگیرید، یک کارتن تاشو است.

فلوت

 

2. جعبه سخت (هاردباکس)

جعبه های سخت که جعبه های آماده هم نامیده می‌شوند، در مقایسه با کارتن های تاشو محکم تر بوده، به راحتی تا نمی شوند و از هم نمی پاشند. اغلب (البته نه همیشه) برای بسته بندی محصولات گران قیمت و مرغوب (در جایی که درک ارزش و بهای محصول اهمیت بسزایی دارد) به کار می‌روند. به علاوه در بسته بندی محصولات سنگین وزن نیز کاربرد دارند تا از بابت سلامت محصول اطمینان حاصل شود. جعبه گوشی‌های آیفون نمونه ای از جعبه سخت است.

 

3. کارتن ساخته شده از مقوای موج دار

کارتن های ساخته شده از مقوای موج دار که با نام کارتن موج دار یا کارتن چندلایه نیز شهرت دارند، همان جعبه های مقوایی قهوه ای رنگی هستند که شما به هنگام اسباب کشی وسایل و اثاثیه منزلتان را درون‌شان بسته بندی می کنید.

مطلب پیشنهادی:   تاثیر بسته بندی و کارتن در فروش

کارتن مقوایی

 

مقوای موج دار اغلب سه لایه دارد؛ یک لایه مواج یا شیار دار که بین دو لایه مسطح قرار گرفته اند. عامل اصلی مقاومت و استحکام این جعبه ها لایه شیاردار (مواج) است.

مقوای کارتن

 

در دنیای بسته بندی، کارتن های ساخته شده از مقوای موج دار را با عنوان کارتن حمل یا کارتن مادر نیز می‌شناسند که در اکثر مواقع برای حمل و ارسال محصولات آماده برای فروش در خرده فروشی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

برای مشاهده گالری تصاویر مربوط به سبک های متفاوت کارتن ساخته شده از مقوای موج دار، اینجا کلیک کنید.

کارتن های ساخته شده از مقوای موج دار، همچون کارتن های تاشو در بسته بندی محصولات خرده فروشی به کار می روند. تصویر زیر یک نمونه عالی برای محصولی است که در غالب کارتن سه لایه لمینت  تولید شده است (منظور از لمینت، یک لایه چاپی است که با چسب به جعبه مقوایی چسبانده شده است.)

بسته بندی مدرسان شریف

 

برای بسته بندی کالاهای مصرفی عمدتاً از این سه نوع جعبه استفاده می شود تا محصولات به سلامت از کارخانه به قفسه های فروشگاهی برسند.

 

خلاصه

این 3 نوع جعبه رایج و متداول در بسته بندی محصولات از خمیر کاغذی ساخته شده اند و ضخامت متفاوتی دارند.

  1. جعبه های تاشو که با نام جعبه ساخته شده از کاغذ مقوایی هم شهرت دارند. مثال؛ جعبه غلات صبحانه.
  2. جعبه های سخت (هاردباکس) که با نام جعبه های آماده شهرت دارند. مثال؛ جعبه آیفون
  3. کارتن های ساخته شده از مقوای موج دار که با نام کارتن حمل و ارسال یا کارتن مقوایی یا کارتن مادر شناخته می‌شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button09122457636