پنج وظیفه اساسی کارتن بسته بندی در بازاریابی یک محصول

کارتن بسته بندی

پنج وظیفه اساسی کارتن بسته بندی در بازاریابی یک محصول

5/5 - (1 امتیاز)

بسته بندی محصول موضوعی است که بیشتر کسب وکارهای تولیدی با آن سر و کار دارند. در گذشته بسته بندی تاثیر چندانی در فروش و یا جذب مشتری نداشت. اما امروزه به گونه‌ای شده که بیشتر افراد به اهمیت بسته بندی در فروش محصول پی برده‌اند. در ادامه قصد داریم با بسته بندی و نقش آن در بازاریابی بیشتر آشنا شویم و بدانیم تاثیر جعبه و بسته بندی (کارتنسازی) در فروش چگونه است. با ما همراه باشید.

بسته بندی و نقش آن در بازاریابی

 

بسته بندی محصولات و نقش آن در بازاریابی و فروش

هنگامی که محصولی را برای مشتری ارسال می‌کنید، اولین موردی که مشتری می‌بیند،‌ جعبه و بسته بندی آن است. استفاده از کارتن 3 لایه و کارتن 5 لایه می‌تواند باعث افزایش مقاومت و استحکام جعبه شود. نتیجه آن سالم رسیدن محصول به دست مشتری خواهد بود. از طرفی جعبه باید دارای طرح و نقش زیبایی باشد تا بتواند بازاریابی مناسبی برای کاربر داشته باشد. داشتن لوگو و نام برند می‌تواند تبلیغات کار شما شود. برای این کار می‌توانید از چاپ فلکسو استفاده کنید.

از طرفی برای آشنایی با اهمیت بسته بندی در فروش محصول، فرض کنید محصولی را سفارش دادید و به علت نداشتن بسته بندی مناسب، محصول آسیب دیده را تحویل گرفتید. در این صورت نه تنها محصول را مرجوع می‌کنید، بلکه از سفارش مجدد آن نیز خودداری می کنید و برند دیگری را برای تامین محصول مورد نیاز خود انتخاب می‌کنید.

بسته بندی و نقش آن در بازاریابی

بسیاری از برندها به علت نداشتن بسته بندی های خلاقانه نتوانستند در بازار با دیگر برندها رقابت کنند. برندهای موفق که فروش زیادی نیز داشتند با بسته بندی و برچسب زدن محصولات علاوه بر اینکه محصولی سالم تحویل مشتری می‌دهند، بلکه با تبلیغات و بازاریابی مناسب فروش خود را افزایش می‌دهند.

تا اینجای کار با بسته بندی و نقش آن در بازاریابی آشنا شدیم. رعایت این نکات هرچند کوچک می‌تواند نتایج بزرگی را رقم بزند. از این رو بهتر است هنر بازاریابی و برندینگ بسته بندی آشنا باشید تا به هدف خود نزدیک تر شوید.

مطلب پیشنهادی:   نکات آموزشی درباره طراحی بسته بندی

پنج وظیفه اساسی کارتن بسته بندی در بازاریابی یک محصول

کارتن بسته بندی پنج وظیفه اساسی بر عهده دارد که در ادامه به شرح و تفصیل هر یک می‌پردازیم:

 • حفاظت
 • محدودیت و کنترل
 • اطلاعات
 • مزیت استفاده
 • ارتقا

حفاظت:

اولین مورد در نقش بسته بندی در فروش محصولات، حفاظت است. یکی از کارکردهای مهم کارتن بسته بندی فراهم ساختن محیطی برای محصولات طبیعی و تولید شده می‌باشد. عملکرد حفاظت می‌تواند به دسته‌های زیر تقسیم شود:

بسته بندی و نقش آن در بازاریابی

 

 1. زوال طبیعت:

زوال با فعل و انفعالات محصولات با آب، گاز، دود، موجودات میکروبیولوژیکی مانند باکتری‌ها، مخمرها، کپک‌ها، گرما، سرما، خشکی هوا (محیط خشک در بیابان‌ها و مناطق مرتفع)، آلاینده‌ها و حشرات و جوندگان صورت می‌گیرد.

 1. حفاظت فیزیکی:

بسته بندی برای حفاظت فیزیکی محصول نیز استفاده می‌شود که شامل پیشرفت در محافظت در برابر ضربات، حفاظت داخلی از محصول، کاهش آسیب ناشی از ضربات لرزشی، برخورد با موانع، و فشار می‌باشد. این مورد نقش زیادی در تولید کارتن بسته بندی صادراتی خواهد داشت.

 1. امنیت:

برای حمل و نقل و استفاده از محصولاتی که خطرناک تلقی می‌شوند نوع خاصی از بسته بندی حفاظتی مورد نیاز است. این محصولات شامل گازها و مایعات بسیار قابل اشتعال، مواد رادیواکتیو، مواد سمی و… می‌باشند. بسته بندی باید به گونه‌‎ای باشد که کودکان به آسانی نتوانند از آن استفاده کرده و یا آن را در جایی بیندازند. با این کار در بهینه سازی هزینه بسته بندی نیز موثر است.

 1. کاهش مواد باطله

کارتن بسته بندی همچنین میزان مواد زائد را به خصوص در پخش مواد غذایی کاهش می‌دهد. مواد باطله یکی از چالش های بسته بندی مواد غذایی برای افراد به شمار می‌رود که با کاهش آن بسیاری از مشکلات حل می‌شود.

بیشتر بخوانید:

نكات کلیدی در طراحی بسته بندی مواد غذایی

نقش بسته بندی در فروش محصولات

 

مطلب پیشنهادی:   نکاتی کلیدی برای طراحی بسته بندی کالاها

محدودیت و کنترل

از دیگر ویژگی های بسته بندی و نقش آن در بازاریابی، محدودیت و کنترل است. این آیتم شامل تحکیم واحد بار حمل و نقل باربری می‌شود. یک سری جعبه‌های ویژه یا صندوق‌های پالتی وجود دارد که از تخته‌های پلاستیکی و یا فلزهای ساخته شده تشکیل شده است؛ این روش به نوع و وزن محصول و نیازهای محافظتی آن بستگی دارد. ظرف‌های محموله که از جنس آلومینیوم هستند برای نگهداری بسیاری از کالاها مورد استفاده قرار می‌گیرند که می‌توانند توسط جرثقیل‌های غول‌پیکر به کشتی‌ها، قطارها و کامیون‌های دارای کف مسطح منتقل و یا از آنجا خارج کنند.

نقش بسته بندی در فروش محصولات

 

اطلاعات:

به عقیده بسیاری از افراد مهمترین نقش کارتن بسته بندی در بازاریابی، اطلاعات است. بسته بندی اطلاعات لازم را به مصرف‌کننده انتقال می‌دهد. اطلاعات رایجی که بسته بندی ارائه می‌دهد شامل ویژگی‌های کلی محصول، اجزا یا ترکیبات، وزن خالص محتوا، نام و آدرس تولیدکنندگان و ماکسیمم قیمت عمده می‌باشد. این موارد در هنگام چاپ و بسته بندی کارتن، اعمال می‌شود.

در بسته بندی دارو و بعضی از محصولات غذایی نیاز است که اطلاعات در مورد روش‌های تهیه، دستورالعمل، منافع تغذیه‌ای و تاریخ تولید، تاریخ انقضا، پیام‌های هشدار و پیام‌های احتیاط ارائه شود. از آنجایی که داشتن این اطلاعات به بیمار کمک زیادی می‌کند، طراحی جعبه دارو اهمیت زیادی خواهد داشت.

گاهی اوقات رنگ بسته‌بندی نیز به خودی خود حاوی اطلاعات است. به عنوان مثال، رنگ پرتقالی بطری میریندا یا فانتا به ما می‌گوید که این برند حاوی نوشیدنی غیرالکلی با رنگ پرتقالی می‌باشد. بنابراین می‌توان گفت که تاثیر رنگ در بسته بندی نیز اهمیت بالایی در فروش خواهد داشت.

مزایای استفاده از بسته بندی

تا اینجای کار با وظایف بسته بندی محصولات و نقش آن در بازاریابی و فروش آشنا شدیم. تسهیلات بسته بندی برای غذاها، مواد شیمیایی خانگی، داروها، چسب‌ها، رنگ‌ها، مواد آرایشی، کالاهای کاغذی، و دیگر محصولات طراحی شده است. این نوع بسته بندیمواردی چون ابزارهای توزیع، فلزات داغ از قبل بسته‌بندی شده و بسته‌بندی‌های پزشکی را شامل می‌شود. توجه داشته باشید که این مدل بسته بندی، بسته بندی مناسب برای فروشگاه آنلاین نیز می‌باشد.

مطلب پیشنهادی:   تاثیر جعبه و بسته بندی در افزایش فروش

وظایف بسته بندی محصولات و نقش آن در بازاریابی و فروش

 

ارتقا و پیشرفت

شرکت‌ها از رنگ‌های جذاب، لوگوها و نمادهای جذاب برای ارتقای محصول استفاده می‌کنند که می‌تواند در تصمیم‌گیری خرید مصرف‌کننده اثرگذار باشد. بسته‌بندی نیازمند چندین تصمیم‌گیری به شرح زیر است:

 1. مفهوم بسته بندی: این‌گونه تعریف می‌شود که بسته برای محصولی خاص چه کاری باید انجام دهد و از نظر اندازه، شکل، مواد، رنگ، متن، مارک، و ضدخش بودن چگونه باید باشد. به عبارتی بهتر بسته بندی خشکبار با بسته بندی گوشت متفاوت خواهد بود و باید کارتن و بسته بندی مناسبی برای آن تهیه کرد.
 1. تست مهندسی: این مورد ضمانت می‌کند که بسته تحت شرایط نرمال بادوام باشد.
 1. تست تصویری: این اطمینان را می‌دهد که متن خوانا باشد و رنگ‌ها هماهنگ باشند. استفاده از کارتن لمینتی و کارتن دایکاتی متن و رنگ را به خوبی نمایش می‌دهد.
 1. تست فروشندگان: این اطمینان را می‌دهد که بسته‌ها جالب به نظر برسند و کار با آن‌ها آسان باشد. جعبه فانتزی شکلات و شیرینی از این تست عبور می‌کنند.
 1. تست مصرف کننده: این اطمینان را می‌دهد که مصرف‌کننده پاسخی رضایت‌بخش در قبال بسته داشته باشد.

جمع بندی بحث بسته بندی و نقش آن در بازاریابی

در این مقاله هر آنچه که راجع به بسته بندی و نقش آن در بازاریابی بود، مورد ارزیابی قرار دادیم. استفاده از کارتن و جعبه‌های مقاوم در کنار داشتن یک طرح و نقش زیبا، از مهمترین اقدامات برای افزایش فروش خواهد بود. امروزه صنعت بسته بندی جزء صنایع مهم کشور شناخته می‌شود. از همین رو شرکت سپیدار کارتن در تلاش است تا با ارائه خدمات شایسته به مشتریان و شناسایی نقش بسته بندی در بازاریابی و جذب مشتری به این افراد، گام محکمی در جهت پیشرفت کارشان داشته باشد. امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 info@sepidarcarton.com

دفتر فروش: ۷۷۲۸۹۳۹۰  |  ۷۷۲۸۹۳۹۱  |  ۷۷۸۲۳۱۷۲
خط تلگرام دفتر مرکزی: ۰۹۱۲۲۴۵۷۶۳۶

آدرس کارخانه: تهران، شهرک خوارزمی، فاز۲، بلوار گلستان، ابتدای خیابان بگونیا، پلاک۱۳۶
Call Now Buttonمدیر عامل 09122457636